ویلای هوشمند؛ مجموعه‌ای از زیبایی‌ها و امکانات

همان‌طور که می‌دانید، ویلاها معمولاَ از خانه‌ معمولی بزرگتر می‌باشند و اکثر این بناها در جایی خارج از شهر ساخته شده‌اند. همچنین مدت زمان زیادی خالی از سکنه می‌باشند. بنابراین مراقبت از ویلاها کاری سخت و پرهزینه است. به همین دلیل هوشمند سازی این مکان‌های وسیع ضروری به‌نظر می‌رسد؛ زیرا ویلای هوشمند به تنهایی توانایی حفظ امنیت و زیبایی خود را دارد.

در این ویلاها تمامی تجهیزات و سیستم‌های مربوطه به سیستم هوشمند مرکزی متصل می‌شوند. بنابراین سیستم بدون حضور نیروی انسانی و به‌طور خودکار عملیات حفظ و نگهداری ویلا را به دوش می‌کشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایای هوشمند سازی ویلا، مطلب زیر را تا به انتها بخوانید. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا شما را با ویلای هوشمند آشنا کنیم.

 • آبیاری
 • کنترل استخر
 • کنترل سیستم درب
 • سیستم حفاظت از تندباد
 • کنترل سیستم‌های سرمایش و گرمایش
 • سناریو
 • سیستم امنیتی
 • سیستم روشنایی
 • ارزش افزوده و کاهش هزینه‌ها
 • سیستم نظارت تصویری هوشمند
نمایی از یک ویلای هوشمند

نحوه آبیاری در ویلای هوشمند

معمولاَ در آبیاری سنتی که در باغ‌ها و ویلاها صورت می‌پذیرد، حضور حداقل یک نفر الزامی است. در این نوع آبیاری ممکن است به دلیل خستگی یا بی‌دقتی، سیستم آبیاری باز بماند و حتی ممکن است به دلیل بی‌دقتی در نگهداری، لوله‌ها دچار یخ‌زدگی و ترکیدگی شوند. مورد بعد این است که شاید آبیاری بدون توجه به رطوبت خاک و شرایط آب‌وهوایی انجام شود. این امر نه‌تنها باعث مصرف بی‌رویه آب خواهد شد، برای سلامتی برخی از درختان و یا گیاهان نیز مضر است. به همین علت سیستم هوشمند وارد کار می‌شود و قادر است عملیات آبیاری ویلا را به چند طریق انجام دهد.

آبیاری به‌صورت خودکار

در یک ویلای هوشمند، سیستم با استفاده از سنسورها و منابع اطلاعاتی مختلف مانند؛ هواشناسی و همچنین پردازش مرکزی تابلو برق هوشمند، اقدام به آنالیز و تجزیه و تحلیل اطلاعات می‌کند. این اطلاعات شامل؛ رطوبت خاک و هوا و پیش‌بینی هواشناسی می‌باشد. پس از این تحلیل، سیستم درصورت نیاز با استفاده از پمپ‌ها و سیستم‌های آبیاری متصل به خود، اقدام به آبیاری خواهد کرد.

البته توجه داشته باشید که سیستم آبیاری متصل به سیستم هوشمند، همان سیستم سنتی رایج است که کنترل و مانیتورینگ آن توسط سیستم هوشمند انجام می‌شود.

آبیاری از روی جدول زمان‌بندی

در حالت دوم، سیستم هوشمند برای آبیاری از یک برنامه زمان‌بندی شده استفاده می‌کند. در این حالت کاربر طبق نیاز گیاه یا هر پارامتر دیگری یک جدول زمان‌بندی شده را از طریق اپلیکیشن به سیستم می‌دهد. سیستم باتوجه به این جدول اقدام به آبیاری خواهد کرد.

البته در این حالت نیز کاربر می‌تواند جدول زمان‌بندی را با دیگر پارامترها، مثلا؛ شرایط آب‌وهوایی هماهنگ کند. یعنی سیستم درصورت بارندگی و فعال بودن سیستم آبیاری، سیستم آبیاری را متوقف می‌نماید.

آبیاری از راه دور

در بعضی شرایط این امکان برای کاربر وجود دارد که کاربر از طریق اپلیکیشن و از هر جای دنیا این آبیاری را به‌صورت دستی فعال یا غیرفعال کند. یعنی افراد از هر جای دنیا با استفاده از اپلیکیشن می‌توانند کل وضعیت پمپ‌ها، وضعیت آبیاری و شرایط آب‌وهوایی منطقه را کنترل نمایند.

بیشتر بخوانید: آبیاری هوشمند

چگونگی کنترل سیستم‌های سرمایش و گرمایش

یکی از سیستم‌های مهم و ضروری در هر خانه و ساختمانی، سیستم سرمایش و گرمایش است. این سیستم در ویلاها نیز از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد. در حالت معمولی نگهداری ویلا، برای جلوگیری از یخ‌زدگی یا به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی، سیستم گرمایش ویلا روشن گذاشته می‌شود. روشن ماندن سیستم گرمایش و سرمایش در طولانی مدت نه‌تنها هزینه‌های زیادی را در بر خواهد داشت، بلکه منجر به ترکیدگی لوله، نشت گاز و… خواهد شد.

از طرفی راه‌اندازی دوباره سیستم نیز علاوه بر اینکه موجب استهلاک می‌شود، به زمان زیادی نیاز خواهد داشت تا ساکنین ویلا بعد از رسیدن به دمای متعادل برسند؛ اما اگر سیستم سرمایشی و گرمایشی به سیستم هوشمند متصل باشد، تمامی این مشکلات از بین خواهد رفت.

نقش سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند در ویلاها

تصویری از سیستم سرمایش گرمایش هوشمند در یک ویلای هوشمد

در ویلای هوشمند، تمامی سیستم سرمایش و گرمایش با سیستم هوشمند کنترل می‌شوند؛ بنابراین سیستم با دریافت اطلاعات فصلی و نیازهای کاربر اقدام به کنترل دمای ویلا خواهد کرد. به‌عنوان مثال سیستم در شب‌های زمستان با آنالیز دمای درخواستی کاربر، دمای ویلا را افزایش خواهد داد.

تمامی سیستم‌های سرمایش و گرمایش به‌وسیله سیستم هوشمند، قابل کنترل هستند و حتی سیستم هوشمند قادر است تا با کنترل از راه دور محیط را به دمای مطلوب خود برساند. این یک مزیت بزرگ ویلاهای هوشمند نسبت به ویلاهای معمولی است، زیرا ساکنین در ویلاهای معمولی بعد از ورود به ویلا باید مدت زمان زیادی را صرف تنظیم دمای محیط کنند. اما در ویلای هوشمند افراد می‌توانند قبل از ورود، دما را به ایده‌آل خود برسانند. یعنی اینکه با استفاده از کنترل از راه دور از سیستم هوشمند ویلا بخواهند تا سیستم سرمایش و گرمایشی را برای آنها فعال کند.

بیشتر بخوانید: سرمایش و گرمایش هوشمند

استخر در ویلای هوشمند

تصویری از استخر در یک ویلای هوشمند

در ویلاهایی که به سیستم هوشمند مجهز شده‌اند، پمپ‌ها، دیگ‌ها و فیلترهای موجود در استخر باتوجه به شرایط آب استخر و حضور ساکنین بدون نیاز به کنترل دستی، کنترل می‌شوند که حتی در صورت عدم حضور ساکنین، سیستم هوشمند یا تمامی تجهیزات استخر را به حالت stand by، می‌برد و یا آن را خاموش می‌کند. بدین ترتیب نگرانی افراد به‌خاطر کنترل و مانیتورینگ تجهیزات از بین خواهد رفت و آنها با خیال راحت ویلای خود را ترک می‌کنند؛ زیرا از هرجای دنیا می‌توانند همه چیز را تحت کنترل داشته باشند.

از دیگر امکاناتی که سیستم هوشمند به استخرها می‌دهد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تنظیم سطح آب
 • امکان کنترل دما
 • تنظیم مقدار PH آب
 • تنظیم و کنترل مقدار فشار جت‌ها
 • کنترل مواد افزودنی به آب استخر
 • انجام کلیه کارها به صورت خودکار
 • تنظیم مقدار املاح آب
 • نورپردازی هوشمند
 • کنترل پوشش استخر
 • ارسال گزارش به کاربر
 • تنظیم رنگ نور با دما یا فشار آب استخر
 • امکان مانیتورینگ وضعیت کلی تجهیزات

بیشتر بخوانید: استخر هوشمند

سیستم حفاظت از تندباد در ویلای هوشمند

باتوجه به اینکه مناطق ویلایی در خارج از شهرها قرار گرفته‌اند و مدل معماری ویلاها و شرایط اقلیمی دنیا تغییر کرده‌است، وجود تندبادها باعث نگرانی صاحبان ویلاها می‌شود. بنابراین سیستم هوشمند با دریافت اطلاعات از سنسورهای محیطی ویلا و دریافت اطلاعات هواشناسی، وجود تندباد را به ساکنین اطلاع می‌دهد و در صورت نیاز و یا نبود ساکنین، تمامی سیستم‌های حساس را خاموش می‌نماید. همچنین سیستم اقدام به بستن پنجره‌ها، سایبان‌ها و روکش استخر می‌نماید تا از آسیب دیدن و صدمه تجهیزات جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید: سایبان هوشمند

کنترل سیستم درب

تصویری از کنترل سیستم درب

در سیستم هوشمند با استفاده از آیفون، دوربین‌های خاص و الگوریتم‌های تشخیص چهره می‌توان مراجعین را مشاهده کرد. همچنین تصاویر افراد در سیستم ذخیره خواهد شد. در این حالت به وسیله سیستم هوشمند می‌توانید درب را برای مراجعین باز کنید.

همچنین با وجود سیستم امنیتی هوشمند گزارش کاملی از گردش افراد در محوطه یا داخل ساختمان ویلا دریافت خواهید کرد. با این گزارش امکان مشاهده افراد توسط کاربر وجود خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: دوربین‌های امنیتی در خانه هوشمند

سیستم امنیتی در ویلای هوشمند

در ویلای هوشمند سیستم امنیتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این سیستم از پرکاربردترین امکانات ویلای هوشمند می‌باشد. زمانی که سیستم امنیتی به سیستم هوشمند ویلا متصل می‌شود، باتوجه به خروج ساکنین از ویلا تمامی سیستم‌ها به صورت STAND BY در می‌آیند و سیستم دزدگیر فعال می‎‌شود.

سیستم دزدگیر با  استفاده از سنسورهای موجود در داخل ساختمان، محوطه ویلا و سیستم‌های نظارت تصویری مبتنی بر هوش مصنوعی ورود یا دسترسی غیرمجاز را شناسایی می‌کند و به کاربر اعلام می‌نماید. همزمان با این کار سیستم‌های اعلان خطر به صدا در می‌آیند.

در سیستم امنیتی این امکان نیز وجود دارد که برخی از قسمت‌های ویلا به‌عنوان مناطق خطر یا حساس تعریف شوند. به‌عنوان مثال زمانی که استخر به عنوان منطقه حساس معرفی می‌شود، در صورت نزدیکی کودکان به این قسمت صدای آژیر بلند خواهد شد.

یکی دیگر از امکانات سیستم هوشمند در برقرار امنیت ویلاها این است که با استفاده از این سیستم می‎‌توان وضعیت دستگاه‌ها را چک کرد. یعنی این سیستم وضعیت پنجره‌ها، درها و دیگر تجهیزاتی را که به صورت دستی کنترل می‌شوند را چک می‌کند و در صورت باز بودن هرکدام، هشدار خواهد داد.

مورد دیگر این است که سیستم هوشمند وضعیت افراد مشکوکی  که قصد نزدیک شدن به ویلا را دارند، هشدار می‌دهد. سپس اگر لازم باشد سیستم‌های هشدار دهنده به فرد مشکوک فعال خواهد شد.

سیستم هوشمند وضعیت چاه‌های موجود در ویلا را کنترل خواهد کرد، یعنی در صورت بالا آمدن آب از یک سطحی به بالاتر، پمپ‌های تخلیه یا هشدار به کاربر فعال خواهد شد.

یکی دیگر از فواید سیستم هوشمند در کنترل امنیت ویلا این است که سطح گاز CO2، CO و آتش کنترل می‌شود. یعنی در صورت نشت گازها، فورا سیستم‌های پیشگیری به کار خواهند افتاد و شیرفلکه‌های اصلی بسته خواهد شد. همچنین به کاربر اطلاع داده می‌شود و در صورت افزایش سطح خطر، صدای آژیر بلند خواهد شد و از همسایگان و آتش‌نشانی کمک خواهد خواست.

بیشتر بخوانید: سنسورهای امنیتی در خانه هوشمند

سیستم نظارت تصویری هوشمند

با استفاده از سیستم نظارت تصویری هوشمند، کلیه افراد، قسمت‌های مختلف ویلا و تجهیزات حساس قابل مشاهده خواهند بود. این سیستم با توسعه الگوریتم‌های تشخیص چهره، امکان وجود پلاک خوانی، ورودهای غیرمجاز، حرکات مشکوک و سناریوهای مربوط به افراد را انجام می‌دهد. همچنین استفاده از دوربین باعث افزایش دقت و کارآیی می‌شود و به ساکنین ویلا این امکان را خواهد داد تا اشراف بیشتری نسبت به مانیتورینگ داشته باشند.

سیستم روشنایی

نورپردازی هوشمند در ویلای هوشمند

در ویلای هوشمند با استفاده از سنسورهای مختلف برای حضور، حرکت و شدت نور، می‌توان نور مناسبی را برای ساکنین ویلا ایجاد کرد. همچنین در محوطه ویلا با استفاده از اطلاعات طلوع، غروب و حتی سناریوهای مختلف می‌توانید مقدار نور موردنیاز خود را به‌صورت هوشمند کنترل کنید. بدین ترتیب از اتلاف برق جلوگیری خواهد شد.

در هنگام خروج از ویلا نیز با اجرای سناریوهای خروج، کلیه سیستم‌ها به‌صورت هوشمند و لحظه‌ای خاموش می‌شوند و دیگر نیازی به خاموش کردن دستی تمامی چراغ‌ها نخواهد بود. البته در حالت شبیه‌ساز حضور از سیستم روشنایی برای تأمین امنیت استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: سیستم روشنایی هوشمند

سناریوهای مربوط به ویلای هوشمند

در ویلاهایی که به سیستم هوشمند مجهز شده‌اند، امکان تعریف سناریوهای امنیتی، بهره‌وری انرژی، سناریوهای ورود، خروج، مهمانی و… وجود دارد.

همچنین این سناریوها قابلیت این را دارند که به صورت خودکار اجرا شوند. یعنی تمامی سناریوهای تعریف شده توسط سیستم بدون دخالت کاربر انجام خواهند شد. به‌طور مثال؛ اعلان خطر در صورت نشت آب، گاز و… برای افرادی که در داخل ویلا حضور دارند و یا بستن فلکه به صورت خودکار در صورتی که کسی در ویلا حضور نداشته باشد، یکی از سناریوهای خودکار است.

همچنین می‌توانید برای آیفون در صورتی که کودک در خواب است، یک سناریو داشته باشید. از سناریوهای دیگر مربوط به کودکان و سالمندان این است که می‌توانید برای یادآوری زمان داروها یک سناریو داشته باشید و یا با مانیتورینگ وضعیت آنها، دسترسی‌های آنها را محدود کنید و آنها را در مقابل خطرات احتمالی محفوظ بدارید.

افزایش ارزش افزوده و کاهش هزینه‌های نگهداری ویلای هوشمند

نورپردازی هوشمند در ویلای هوشمند

با استفاده از سیستم هوشمند و به‌خاطر ایجاد رفاه و تأمین امنیت و آرامش، ارزش افزوده زیادی برای این ویلاها ایجاد خواهد شد و امکان استفاده از تجهیزات لوکس و مدرنی ایجاد خواهد شد.

با وجود این سیستم دیگر نیازی به استخدام افراد برای کنترل و نگهداری از ویلا نخواهید داشت. همچنین لزومی ندارد بالاجبار به ویلای خود سر بزنید؛ زیرا این سیستم 24 ساعته تمامی سیستم‌های و امنیت ویلا را کنترل خواهد کرد و از طریق اینترنت و اپلیکیشن می‌توانید ویلای خود را از راه دور مشاهده و کنترل کنید.

به‌طور کلی با این سیستم امکان گزارش گیری از طریق اینترنت، اپلیکیشن، پیامک و زنگ سیستم را خواهید داشت.

ما در شرکت خانه هوشمند ساید با تیم قدرتمند خود در کنار شما هستیم تا بهترین امکانات را برای ویلای شما فراهم کنیم، برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

درخواست مشاوره هوشمندسازی تخصصی


مهندسین مشاور هوشمندسازی

در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت:

درخواست

مشاوره تخصصی