آشنایی با ساختمان هوشمند؛ ساختمانی امن و راحت

وقتی صحبت از ساختمان هوشمند به میان می‌آید، راحتی و رفاه تعداد زیادی موردبحث قرار می‌گیرد. ساختمان‌هایی که به سیستم هوشمند متصل شده‌اند، به‌راحتی امور افراد زیادی را برعهده می‌گیرند و حجم بسیار زیادی از روزمرگی‌ها را از روی دوش ساکنین برمی‌دارند.

این ساختمان‌های امن، راحت و لوکس علاوه بر انسان‌ها، حافظ محیط زیست نیز می‌باشند. بدین ترتیب نقش موثری در توسعه پایدار و مصرف بهینه انرژی و کاهش هزینه‌ها خواهند داشت.

برای آشنایی بیشتر با ساختمان هوشمند، توصیه می‌کنیم مقاله زیر را تا به انتها بخوانید.

 • سیستم روشنایی
 • سیستم تهویه
 • سیستم سرمایش و گرمایش
 • سیستم صوتی و تصویری
 • پرده و سایبان
 • سیستم امنیتی و…

همان‌طور که از نامش پیداست، طراحی، نصب و استفاده از سیستم‌های پیشرفته و یکپارچه تکنولوژی بر روی ساختمان، آن را به یک ساختمان هوشمند تبدیل می‌کند. این ساختمان می‌تواند یک مجموعه مسکونی یا تجاری باشد.

سیستمی که در این ساختمان‌ها نصب می‌شود، شامل اتوماسیون ساختمان، مدیریت هزینه و مصرف انرژی، ایمنی، کنترل از راه دور، ارتباطات داخلی واحدها، سیستم‌های مدیریت کاربر، مدیریت مراجعه کنندگان، سیستم‌های مدیریت تأسیسات و پارکینگ می‌باشد.

به‌طور کلی ساختمان هوشمند اطلاعات عملکرد لحظه‌ای در مورد کلیت ساختمان یا فضاهای ساختمان را در اختیار کاربر قرار می‌دهد؛ بدین ترتیب مدیران ساختمان، ساکنین یا هر فرد دیگری اجازه این را پیدا می‌کنند تا کلیت ساختمان یا فضاهای ساختمان را مدیریت نمایند.

توجه داشته باشید که اطلاعاتی که سیستم هوشمند در یک ساختمان به افراد می‌دهد، اطلاعات پایش شده و آنالیز شده می‌باشد و برای تصمیم‌گیری کاربر بسیار مفید و موثر است.

ساختمان هوشمند

ویژگی‌های یک ساختمان هوشمند

امکانات و ویژگی‌های هر ساختمان هوشمندی با توجه به کاربری آن متفاوت است؛ اما به‌طور کلی در ساختمان‌هایی که مجهز به سیستم هوشمند می‌باشند، تمامی سیستم‌ها به‌صورت خودکار و بدون نیاز به نیروی انسانی فعالیت می‌کنند. این سیستم‌ها شامل موارد زیر می‌باشد.

همچنین مهمترین ویژگی این ساختمان‌ها کنترل از راه دور آن‌هاست. شما با استفاده از کنترل ساختمان، تاچ پنل و یا اپلیکیشن بر روی گوشی هوشمند خود می‌توانید، ساختمان را به بهترین شکل مدیریت کنید. با تمام این ویژگی ها به این نتیجه خواهید رسید که سیستم هوشمند یک دستیار مجازی است که با کاهش هزینه‌ها، مشکلات و خطرات را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد. همچنین نگهداری و حفظ تأسیسات ساختمان به‌راحتی انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید: کنترل خانه از راه دور

مزایای ساختمان هوشمند

قبل از اینکه بخواهیم در مورد مزایای این نوع ساختمان‌ها صحبت کنیم، بهتر است بدانید عواملی چون؛ اقتصاد، انرژی، محیط زیست و تکنولوژی در ایجاد این ساختمان‌ها نقش به‌سزایی داشته‌اند.

امروزه انجام اموری مانند تصمیم‌گیری‌ها، یادآوری‌ها، جلوگیری از رخداد خطا و اشتباه و… به‌وسیله تکنولوژی به‌عنوان دستیار مجازی انجام می‌شود. در یک ساختمان هوشمند نیز تکنولوژی با کاهش هزینه‌های نگهداری، کاهش خطا، افزایش دقت و راندمان باعث افزایش سطح رضایت و آسایش افراد می‌شود و آن‌ها می‌توانند به‌راحتی به کارهای دیگر خود بپردازند.

یک ساختمان هوشمند می‌تواند رفتار کاربران را یاد بگیرد، آنالیز کند و باتوجه به شرایط محیطی این رفتار را انجام دهد؛ بنابراین باعث کاهش مصرف انرژی و استهلاک تجهیزات خواهد شد. از دیگر مزایای این ساختمان‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

مدیریت آسان تأسیسات ساختمان

سیستم هوشمند عملکرد تمامی تجهیزات، دستگاه‌ها و سیستم‌های عمومی مانند؛ آسانسور، پمپ‌ها و… را مدیریت و مانیتور می‌کند. این سیستم خرابی‌ها را فوراَ به مدیران و ساکنین ساختمان گزارش می‌دهد. با این کار از بروز اتفاقات بعدی جلوگیری می‌شود.

مورد دیگر اینکه سیستم در صورت بروز اتفاق، می‌تواند تجهیزات دیگر را فوراَ از مدار خارج کند و یا تجهیزات پشتیبانی را وارد مدار نماید تا مشکل سریعا رفع گردد.

توانایی دیگر سیستم هوشمند این است که این سیستم می‌تواند باتوجه به کارکرد سیستم‌های عمومی ساختمان و یا براساس جدول زمان‌بندی سرویس، این موضوع را به افراد ذی‌ربط و مدیران ساختمان اطلاع‌رسانی نماید تا تأسیسات به‌موقع تعمیر و سرویس شوند.این اتفاق باعث کاهش خطاهای انسانی و همچنین کاهش هزینه‌های ناشی از عدم سرویس خواهد شد.

آنالیز دقیق کارکرد

عملکرد تمامی سیستم‌های عمومی ساختمان، مانند سیستم تهویه، آسانسور، پمپ‌ها و… در هرلحظه برای مدیران و کاربران ساختمان قابل مشاهده است. همچنین مدیران و ساکنین ساختمان با مشاهده اتفاقات و برنامه‌های پیش‌رو تصمیم‌گیری‌های بهتری خواهند داشت.

درواقع این سیستم با آنالیز دقیق پارامترها، شرایط محیطی ساختمان و بررسی وضعیت دستگاه‎‌ها، خطرات احتمالی را اطلاع رسانی خواهد کرد. همچنین با اصلاح الگوی مصرف، توصیه سرویس یا تعمیر تجهیزات و… به آسایش و راحتی ساکنین کمک خواهد کرد.

توسعه برند هوشمند

اگر در حوزه ساخت و ساز فعالیت می‌کنید، باید بگوییم صرفا یک برند خوب در حوزه ساختمان جوابگو نخواهد بود. برند هوشمند، تلفیق تکنولوژی و ابزارهای هوشمند در کارهای روزانه ساختمان است که باعث افزایش ارتباط بین شما و مخاطبان هدف خواهد شد. بنابراین هوشمندسازی ساختمان حس تعاملی بسیار جذابی را برای مخاطبان شما القا خواهد کرد.

 حفظ محیط زیست و کاهش انتقال آلودگی

در ساختمان‌های معمولی، سیستم‌ها با مصرف بالای سوخت‌های فسیلی، تأثیرات مخربی بر روی محیط زیست و اقتصاد خواهند داشت. همچنین ساکنین یک ساختمان برای تنظیم تمامی سیستم‌های خانه مجبور می‌شوند تا به همه‌چیز دست بزنند و این باعث انتقال آلودگی و بیماری خواهد شد.

در ساختمان‌هایی که به سیستم هوشمند مجهز می‌باشند، با کاهش مصرف انرژی و استفاده از سولار، مصرف سوخت‌های فسیلی بسیار کاهش می‌یابد. همچنین این امر موجب حفظ محیط زیست خواهد شد. از طرفی در این ساختمان‌ها همه چیز به‌وسیله کنترل از راه دور تنظیم می‌شود؛ بنابراین ساکنین تماس کمتری با سیستم و تجهیزات خواهند داشت و امکان انتقال بیماری و آلودگی به‌شدت کاهش می‌یابد.

کنترل ساختمان هوشمند

امکانات ساختمان هوشمند

باتوجه به ویژگی‌های ساختمان هوشمند، از قابلیت‌ها و امکانات این ساختمان‌ها نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. ازجمله امکانات این ساختمان‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 امنیت

یکی از ویژگی‌های ساختمان‌هایی که به سیستم هوشمند متصل هستند، این است که این ساختمان‌ها امن هستند. یعنی هم از ورود افراد غیرمجاز جلوگیری می‌کنند و هم اینکه از وقوع حوادث پیشگیری خواهند کرد؛ بنابراین امنیت در این ساختمان‌ها شامل موارد زیر می‌باشد.

 امن در مقابل نشتی آب و گاز

همان‌طور که می‌دانید، درصورت بروز نشتی آب و یا گاز، چنان‌چه ساکنین متوجه آن نشوند، عواقب جبران‌ناپذیری برای ساکنین و ساختمان خواهد داشت. همچنین هرگونه نشتی آب در طولانی مدت هزینه‌های گزافی را به ساکنین تحمیل خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: ترکیدگی لوله در خانه هوشمند

 جلوگیری از ورود افراد غیرمجاز

با استفاده از سیستم هوشمند، دیگر نگران ورود افراد غیرمجاز به ساختمان نخواهید بود. سیستم تمامی ورود و خروجها را مانیتور می کند. بدین ترتیب با ورود هر فردی به قسمتهای غیرمجاز ساختمان وارد شود یا فرد غیرمجازی وارد ساختمان شود، سیستم جلو فرد را خواهد گرفت. همچنین این مسئله را به ساکنین اطلاع خواهد داد.

اعلان حریق

یکی از اتفاقات تلخی که ممکن است برای هر ساختمانی پیش بیاید، آتش‌‎سوزی در ساختمان می‌باشد. در برج‌ها و ساختمان‌های بلند، اگر ساکنین به موقع مطلع نشوند، ممکن است متحمل آسیب‌های جدی گردند.

اگر ساختمان به سیستم هوشمند متصل شود، در هنگام وقوع آتش‌سوزی، سنسورهای اعلان حریق این مشکل را به سیستم مرکزی اطلاع خواهند داد. سیستم علاوه بر فعال کردن آژیرخطر، ارسال پیامک به ساکنین و همچنین تماس با آتشنشانی از وقوع فاجعه جلوگیری خواهد کرد.

سیستم نظارت تصویری

یکی از نیازهای اصلی در بحث امنیت، سیستم نظارت تصویری است. اگر سیستم نظارت تصویری به سیستم هوشمند متصل شود، مانیتورینگ یکپارچه برای ساکنین ایجاد خواهد شد. مشاهده سیستم مانیتورینگ با این تکنولوژی برای ساکنین بسیار ساده و پرفایده می‌باشد.

در صورت هر مشکل امنیتی، سیستم تصاویر آن دوربین را به‌سرعت به مدیران ساختمان ارسال خواهد کرد و حتی مدیران یا ساکنین ساختمان می‌توانند به‌صورت زنده وقایع را مشاهده نمایند. از طرفی پردازش تصاویر برای حفظ و برقراری امنیت ساختمان بسیار ارزشمند خواهد بود.

بیشتر بخوانید: سیستم امنیتی خانه هوشمند

مدیریت انرژی ساختمان

همان‌طور که می‌دانید، نورپردازی ساختمان یکی از ویژگی‌های جذاب و چشم‌نواز برای ساختمان است. درصورتی که ساختمان به سیستم هوشمند متصل باشد، این نورپردازی در ساعات مختلفی از روز با استفاده از نورخورشید انجام خواهد شد.

سیستم هوشمند می‌تواند نورپردازی را براساس فصل، مناسبت‌های تقویمی، مناسبت‌هایی که در ساختمان اتفاق می‌افتد، شرایط آب‌وهوایی، شدت روشنایی هوا و از همه مهم‌تر جلوه بصری در هنگام وقوع خطر و یا جلب توجه، تنظیم نماید.

کنترل شدت روشنایی باتوجه به پارامترهای محیطی، علاوه بر جلوه مناسب، کاهش مصرف انرژی را نیز در پی خواهد داشت. همچنین زمانی که از نورپردازی برای جلب توجه و اعلان بصری استفاده می‌شود، گزارش وقایع خیلی سریع‌تر به‌وسیله افراد حاضر به نیروهای امدادی اطلاع داده می‌شود.

برنامه‌پذیر بودن سیستم نیز باعث می‌شود تا ساکنین به‌راحتی برنامه‌های نورپردازی را تغییر دهند و سناریوهای جالب‌تری برای نورپردازی ساختمان داشته باشند.

بیشتر بخوانید: مدیریت انرژی در خانه هوشمند

سیستم سولار

باتوجه به افزایش هزینه‌های انرژی و همچنین معضلات زیست محیطی که در اثر سوخت‌های فسیلی به‌وجود آمده‌اند، استفاده از سیستم سولار به کمک افراد آمده است.

سیستم سولار به‌تنهایی قادر به تولید برق می‌باشد که در شرایط اضطراری و یا سوئیچ دستی می‌توان از برق سولار برای مصارف ساختمان استفاده کرد. اگر سیستم سولار به سیستم هوشمند متصل شود، سولار بهتر مدیریت خواهد شد و این باعث درآمدزایی بهتر و مصرف بهینه انرژی سولار در بخش‌های مختلف ساختمان می‌شود.

مانیتورینگ تولید لحظه‌ای انرژی در سولار توسط سیستم هوشمند، وضعیت باتری، مقدار ذخیره شده انرژی در باتری و وضعیت مصرف انرژی در ساختمان را نشان می‌دهد؛ بنابراین مدیریت سولار بسیار آسان می‌شود.

بیشتر بخوانید: سیستم سولار در خانه هوشمند

 آبیاری

intelligent irrigation

بی‌شک همه ما فضای سبز را دوست داریم. وجود باغچه‌ها در ساختمان باعث تلطیف روح و آرامش خاطر می‌باشنداما افراد به دلیل مشغله‌های زیاد فرصت رسیدگی و آبیاری این باغچه‌ها را ندارند و یا اگر فرصت رسیدگی و توجه به فضای سبز را هم داشته باشند، ممکن است در مصرف آب زیاده‌روی کنند.

سیستم هوشمند با استفاده از سنسورهای مختلفی که دارد، دیتاهای سازمان هواشناسی را دریافت می‌کند. سپس با توجه به شرایط جوی و بررسی مقدار نیاز گیاه به آب، به‌صورت مرتب اقدام به آبیاری فضای سبز خواهد کرد. البته این آبیاری بدون اتلاف آب خواهد بود.

بیشتر بخوانید: آبیاری هوشمند

آسانسور

آسانسور هوشمند

در ساختمان‌های چند طبقه استفاده از آسانسور بسیار ضروری است. اگر آسانسور به سیستم هوشمند متصل شود، همواره در موقع رفت و آمد افراد در دسترس خواهد بود. همچنین بدون تماس دست، عملیات جابه‌جایی افراد را برعهده دارد؛ بنابراین از انتقال بیماری و آلودگی جلوگیری خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: آسانسور هوشمند

مدیریت شارژ و مصرف واحدهای ساختمان

در ساختمان‌های چند طبقه، بحث شارژ واحدها بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا رفع تمامی نیازهای ساختمان، حل مشکلات، سرویس‌ تأسیسات به پرداخت هزینه شارژ ساکنین وابسته است.

پرداخت شارژ به‌موقع کمک شایانی به مدیران ساختمان خواهد کرد تا ساختمان را از هر خرابی در امان نگاه دارند و رفاه حال ساکنین را فراهم آورند.

یکی از مزایای هوشمندسازی ساختمان‌ها این است که سیستم زمان پرداخت، لیست خدمات و سرویس‌ها، آمار پرداخت کنندگان و… را مانیتور و مدیریت می‌نماید. اگر کسی یا کسانی شارژ خود را به‌موقع پرداخت نکنند، سیستم به‌طور خودکار خدمات مربوط به آن واحد را قطع خواهد کرد.

با قطع شدن خدماتی چون پارکینگ، آسانسور و یا ارتباطات داخلی ساختمان مانند مانیتورینگ سیستم‌ها و یا دوربین‌های امنیتی محروم خواهند شد.

روش کار سیستم هوشمند بدین صورت است که سیستم میزان مصرف هر واحد را مدیریت و مانیتورینگ می‌نماید. حتی سیستم می‌تواند با احتساب میزان مصرف و هزینه‌های موجود، نوعی قبض برای هر واحد صادر نماید. بدین ترتیب مقدار شارژ واحدها عادلانه و براساس مصرف از طریق سیستم هوشمند به آن‌ها ارسال خواهد شد.

ارتباطات داخلی واحدها

همان‌طور که می‌دانید، در ساختمان‌های چند طبقه، برای حل مشکلات داخل ساختمان جلسلت بسیاری برگزار می‌شود؛ اما به دلیل مشغله‌های کاری زیاد و یا بیماری و ترس از انتقال آلودگی برخی از ساکنین نمی‌توانند در این جلسات حضور داشته باشند.

امروزه با استفاده از سیستم هوشمند و ایجاد زیرساخت‌های شبکه‌ای حرفه‌ای برای واحدها، ارتباطات پایدار و مطمئن ایجاد شده‌است. این ارتباطات وابسته به اینترنت نیستند و ساکنین می‌توانند از داخل واحدهای خود با طبقات دیگر صحبت کنند و یا جلسات ساختمان را برگزار نمایند.

امکان ارسال و دریافت فایل از طریق این شبکه وجود دارد. همچنین سیستم بعد از جلسات، گزارش کار و چک لیستی تهیه می‌کند و جهت یادآوری به واحدها ارسال می‌نماید.

پیش‌بینی تکنولوژی‌های آینده

همان‌طور که شاهد هستید در زندگی‌های امروزه، سیستم‌های تأسیساتی پیچیده، افزایش هزینه‌های زندگی، افزایش سطح رفاه زندگی در سطوح کسب‌وکار و… سختی و دردسرهای زیادی برای افراد دارد؛ بنابراین ما نیازمند سیستم‌هایی هستیم تا کارهای طاقت‌فرسا و پیچیده محل زندگی و کسب‌وکارمان را آسان کنند.

سیستم‌های هوشمند علاوه بر بالابردن سطح رفاه و آسایش، کم‌کم تبدیل به یکی از نیازهای اول ما در هر بخش از زندگی می‌شوند. این سیستم‌ها به‌عنوان دستیاری مجازی تمامی کارهای ما را برعهده خواهند گرفت تا ما به مسائل مهم‌تر متمرکز شویم؛ از این رو ما در شرکت ساید ماموریت داریم تا با خلق سیستمی مجازی در بخش‌های مدیریت انرژی، امنیت، مدیریت ساکنین و مراجعه‌کنندگان، آرامش و آسایش همگان را تأمین نماییم.

تیم فنی ساید با تسلط و آشنایی کامل بر نیازمندی‌های فنی سیستم‌های هوشمند و همچنین پیش‌بینی نیازها و فن‌آوری‌های جدید اقدام به طراحی سیستم و نقشه‌های هوشمندسازی و اجرایی می‌کند.

ما در بخش اینترنت اشیاء و هوشمندسازی با بررسی نیازهای فعلی پروژه، امکانات درخواستی، بررسی تأسیسات و حتی مدل طراحی فضا و دیزایتن داخلی، سعی بر این داریم تا در آینده، فناوری‌های جدید در این پروژه قابل پیاده‌سازی باشند.

بهترین برندهای دنیا را برای هوشمندسازی ساختمان‌ها به کار خواهیم برد. این برندها شامل موارد زیر می‌باشند:

 • Loxone
 • ABB
 • Schneider
 • Interra
 • Zennio
 • BUSCH-JAEGER

برای دریافت مشاوره در مورد ساختمان هوشمند، توصیه میکنیم فرم زیر را پر کنید و از کارشناسان ما بهترین خدمات و مشاوره را دریافت نمایید.

درخواست مشاوره هوشمندسازی تخصصی


مهندسین مشاور هوشمندسازی

در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت:

درخواست

مشاوره تخصصی