لوکسون – Loxone

لوگو برند لوکسون

برند لوکسون Loxone، یک شرکت استارتاپی درزمینه هوشمند سازی است که در سال 2009 تاسیس شد.دفتر مرکزی لوکسون در شهر کولرزلاگ اتریش واقع شده‌است و آقای رودیرکینبرگر که از مدیران سابق مایکروسافت بود، مدیرعامل این شرکت هوشمند سازی می‌باشد. کینبرگر ماموریت این شرکت را استفاده از راه‌حل‌های هوشمندانه برای مدرن‌ سازی زندگی بیان می‌کند.

برند loxone را می‌توان جزو سریع‌ترین شرکت‌های در حال رشد و همچنین متحول کننده صنعت هوشمند سازی معرفی‌کرد؛ زیرا شرکت لوکسون محصولات متنوعی را درزمینه هوشمند سازی‌خانه‌ها ارائه می‌دهد و  پرچم‌دار هوشمند سازی در جهان محسوب می‌شود. هم‌اکنون بیش ‌از 300 نفر در شرکت لوکسون مشغول به‌کار هستند

محصولات لوکسون

برند لوکسون تقریبا هر آنچه که برای هوشمندشدن خانه‌ها و کارخانه‌ها و دیگر مراکز لازم است را ارائه می‌دهد. ازجمله امکانات این برند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کلیدپریز هوشمند لمسی
  • اپلیکیشن تاچ پنل
  • سیستم سرمایش گرمایش هوشمند
  • سیستم صوتی و مالتی مدیا هوشمند
  • سیستم روشنایی و نور پردازی هوشمند
  • پارکینگ هوشمند
  • شارژر خودرو و سیستم سولار
  • سیستم پرده هوشمند
  • و هر امکاناتی که یک خانه برای هوشمند شدن به آن نیاز دارد در ادامه به معرفی کامل‌تر محصولات لوکسون خواهیم ‌پرداخت.

کلید های لوکسون

سادگی یکی از مهم‌ترین ویژگی کلید پریزهای لوکسون است. این سادگی باعث می‌شود تا کلید پریزهای لوکسون به‌راحتی با دکوراسیون‌های مختلف سازگار شوند. از دیگر ویژگی‌های این کلیدها لمسی بودن آن‌ها است. لوکسون برخلاف بسیاری از برندهای هوشمند که هم کلیدهای لمسی تولید می‌کنند و هم غیر لمسی، فقط کلیدهای لمسی تولید می‌کند. لوکسون معتقداست باوجود امکانات و قابلیت‌های بیشتر کلیدهای لمسی دیگر نیازی ‌به تولید کلیدهای غیر لمسی نیست. به این دلیل که هوشمند سازی با دیجیتالی شدن همراه است.

کلید لمسی لوکسون مدل touch

قابلیت تعریف سناریو یکی دیگر از تمایزهای لوکسون با سایر برندها است. می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن سناریوی دلخواه خود را تعریف کنید تا در صورت لمس قسمت موردنظر کاری که برای آن قسمت تنظیم کرده‌اید رخ‌ دهد. کلیدهای لوکسون 5 ناحیه قابل‌لمس دارند که باعث می‌شود هر نوع سناریو روی کلید پریزها قابل‌اجرا باشد.

کلیدهای توکار نیز از‌جمله محصولات پرطرفدار لوکسون محسوب می‌شود. ویژگی اصلی این ‌کلیدها این است که قابلیت نصب روی هر محیطی را دارد. ضدآب و ضربه بودن نیز از مزیت‌های این کلیدها است.

وجود سنسور رطوبت‌سنج و دماسنج این کلیدها را به یک وسیله کاملاَ هوشمند تبدیل می‌کند که به‌جز کنترل لوازم روشنایی خانه قابلیت‌های فراوان دیگری نیز دارد.

اپلیکیشن تاچ‌ پنل لوکسون

تاچ پنل‌های لوکسون با پشتیبانی از سیستم‌عامل اندروید و ios، جزو با امکانات‌ترین و هوشمندترین صفحه ‌لمسی‌های عرضه‌شده در بازار محسوب می‌شوند. تاچ ‌پنل‌های لوکسون قابلیت اتصال به اپلیکیشن خانه هوشمند و اجرای دستورات آن را‌دارند.

باوجود تاچ ‌پنل‌های لوکسون دیگر نگران مدیریت خانه خود نباشید! این صفحه‌های لمسی با داشتن دوربین، صفحه‌نمایش بزرگ، درگاه USB ، اسپیکر و کلی امکانات دیگر یک دستگاه کامل برای مدیریت و نظارت بر اجزای خانه هوشمند است.

تاچ ‌پنل‌ها معمولاَ در دو مدل توکار و روکار تولید می‌شوند تا هرکس بسته ‌به سلیقه خود گزینه مناسب را برای خانه خود انتخاب ‌کند. مدل‌های تاچ ‌پنل لوکسون همگی روکار هستند و فعلا این شرکت بزرگ از مدل‌های توکار خود رونمایی نکرده ‌است.

محصولات تاچ پنل لوکسون ازلحاظ تنوع‌ رنگ و مدل‌ گستردگی زیادی ندارند. اما باوجود امکانات بسیار گسترده و پیشرفته، می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب تاچ پنل برای نصب در خانه‌های هوشمند باشد.

اپیکیشن تاچ پنل لوکسون

سیستم صوتی هوشمند لوکسون

دستگاهی که تصویرش را در بالا مشاهده ‌کردید، یک موزیک سرور از شرکت لوکسون است. وظیفه این دستگاه هوشمند سازی لوازم‌ صوتی خانه است. این موزیک ‌سرور با اپلیکیشن و تاچ‌ پنل خانه‌هوشمند به‌طور کامل هماهنگ است. می‌توانید زنگ ‌بیداری، آژیر امنیتی، کنترل هوشمند آهنگ و… را به‌وسیله این دستگاه جمع‌وجور تنظیم و کنترل کنید.

از طریق اپلیکیشن و به‌کمک موزیک ‌سرور در خانه ‌هوشمند، مدیریت و پخش آهنگ در قسمت‌های مختلف خانه امکان‌پذیر است. به‌طور مثال می‌توانید تنظیم ‌کنید که تنها آهنگ در اتاقی که شما در آن حضور دارید پخش ‌شود. یا تنظیم کنید تا هنگام بازگشت شما از سرکار آهنگ موردعلاقه شما شروع ‌به پخش کند.

همچنین سیستم صوتی هوشمند قابلیت ارتباط با Spotify، airplayو دیگر سرویس‌های استریم را دارند. و برای پخش آهنگ دیگر نیازی نیست تا از ابزار های سنتی همچون بلوتوث و فلش و aux و دیگر ابزار ها استفاده کنید.

قابلیت‌ها و امکانات فوق‌العاده موزیک سرور لوکسون، این وسیله را به ‌یکی از بهترین دستگاه‌های هوشمند سازی موسیقی در خانه ‌هوشمند تبدیل ‌کرده‌است.

موزیک سرور لوکسون

سیستم دسترسی هوشمند لوکسون

لوکسون علاوه بر تمرکز برآسایش و زیبایی خانه‌های هوشمند، برای بهبود امنیت خانه‌های هوشمند نیز محصولات متنوعی را ارائه داده ‌است. یکی از محصولات امنیتی لوکسون کلیدهای الکتریکی [5] این شرکت است.

ازلحاظ ظاهر هیچ شباهتی بین کلیدهای معمولی با کلیدهای لوکسون وجود ندارد. در خانه‌های هوشمند یک قطعه کوچک و زیبا جایگزین کلیدهای قدیمی فلزی با اندازه‌های مختلف شده است.

باز کردن همه قفل‌ها با یک کلید تا قبل از ظهور کلیدهای لوکسون یک کار غیرممکن بود و فقط سارقان حرفه‌ای توانایی انجام این کار را داشتند. اما لوکسون با ارائه این کلید هوشمند بسیاری از غیرممکن‌ها را ممکن کرد.

 

امکان تعریف سناریو نیز برای کلیدها وجود دارد. به‌طور مثال شما وقتی کلید را به خدمتکار خانه سپرده‌اید، می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن سناریوهایی را تعریف کنید تا خدمتکار به ‌بخش محدودی از خانه دسترسی داشته ‌باشد و تمام حرکاتش موردبررسی قرار گیرد.

کلید الکتریکی هوشمند لوکسون

بعد از تحویل ‌گرفتن کلیدها می‌توانید سناریوها را تغییر دهید. کلیدها هیچ محدودیتی ندارند و می‌توان روزانه چندین سناریو روی آن‌ها تعریف کرد و سناریوها را تغییر داد و یا حذف کرد.

کلیدهای هوشمند توسط کلیدسازها قابل تکثیر نیستند. این ویژگی باعث می‌شود تا سارقین نتوانند با ساخت کلید و نقشه‌های دیگر وارد خانه شوند و امنیت خانه  توسط این کلیدها تا حد زیادی تأمین ‌شود.

 اپلیکیشن لوکسون

تجهیزاتی که لوکسون برای خانه هوشمند ارائه داده‌ است همگی به‌وسیله اپلیکیشن این شرکت قابل‌کنترل هستند.

می‌توان با استفاده از اپلیکیشن وضعیت پرده‌ها، روشنایی، وسایل سرمایشی و گرمایشی، موسیقی و مصرف انرژی را کنترل کرد. امکان تعریف سناریوهای شخصی برای خانه ‌هوشمند نیز از قابلیت‌های جذاب اپلیکیشن لوکسون است.

زبان پیش‌فرض این اپلیکیشن انگلیسی است. اپلیکیشن لوکسون برای هر سه پلتفرم اندروید، ios و ویندوز ارائه‌شده ‌است که زبان فارسی هر 3 پلتفرم توسط ساید به فارسی تبدیل‌شده ‌است.

شارژر هوشمند لوکسون

 

برای تأمین انرژی حرکتی ماشین‌های برقی از شارژر استفاده می‌شود. تفاوت شارژرهای لوکسون با سایر شارژرها در متصل‌شدن به اپلیکیشن و هوشمند بودن است.

معمولاَ برای تأمین انرژی برق در خانه‌های هوشمند از سیستم سولار استفاده می‌شود. سیستم‌های سولار در روز مقدار مشخصی انرژی می‌توانند ذخیره کنند که مقدار زیادی نیست. اگر فراموش کنیم که بعد از پرشدن ظرفیت باتری ماشین، شارژر را از برق جدا کنیم، مقدار زیادی جریان الکتریکی هدرخواهد شد؛ اما مزیت استفاده از شارژر لوکسون برای تأمین انرژی خودروها این‌ است که این شارژرها با استفاده از اپلیکیشن لوکسون قابل مدیریت هستند.

بنابراین می‌توانید سناریو‌های دلخواه را برای شارژ خودرو خود تعیین کنید. برای مثال می‌توانید هشدار کمبود باتری خودرو را فعال کنید تا در‌صورتی‌که میزان باتری خودرو شما به کمتر از حدی رسید، به شما هشدار دهد تا آن را به شارژر متصل کنید. مزیت بعدی اینکه، میزان شارژ انجام‌شده توسط شارژر از طریق اپلیکیشن قابل‌مشاهده است. یعنی می‌توان حالت قطع خودکار جریان را فعال کرد تا هر زمان میزان شارژ خودرو به ۱۰۰٪ رسید به‌طور اتوماتیک جریان برق قطع شود. در این صورت هم سلامت خودرو تا حدود زیادی تضمین می‌شود و هم مصرف انرژی در خانه ‌هوشمند تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

تاچ پنل برند لوکسون
کنترل شارژ هیبریدی لوکسون به وسیله اپلیکیشن

آیفون هوشمند برند لوکسون

قابلیت متصل‌شدن و کنترل آیفون‌های لوکسون توسط اپلیکیشن، نقطه تمایز اصلی این برند با آیفون‌های دیگر است. با استفاده از این اپلیکیشن، مشاهده تصویر شخصی که پشت در حضور دارد و همچنین صحبت کردن از راه دور و باز کردن در امکان‌پذیر خواهد بود. علاوه بر این قابلیت‌ها، امکان مشاهده تصویر کسانی که آیفون ‌خانه را در طول روز زده‌اند نیز وجود دارد.

امکانات آیفون‌های لوکسون به ‌همین موارد ختم نمی‌شود و این آیفون‌ها امکانات بسیار زیادی دارند. به‌طور مثال هنگام شب که نور کافی برای مشاهده چهره شخصی که پشت در ایستاده وجود ندارد، می‌توان با استفاده از قسمت کنترل آیفون در اپلیکیشن لوکسون چراغ‌های بیرون رو با یک دکمه روشن کرد تا چهره شخص واضح‌تر شود.

با‌وجود امکانات مطرح‌شده، آیفون هوشمند لوکسون یک گزینه مناسب برای جایگزینی با آیفون‌های معمولی خانه است. برای اطلاع از قیمت‌ها و دریافت مشاوره رایگان درباره نصب آیفون‌های لوکسون از طریق راه‌های ارتباطی موجود، با ما در تماس  باشید.

کنترل آیفون تصویری هوشمند لوکسون به وسیله اپلیکیشن

سیستم روشنایی هوشمند برند لوکسون

سیستم روشنایی هوشمند لوکسون مجهز به سنسور حضور است. هنگام حضور در منطقه ‌تحت پوشش، این چراغ‌ها روشن می‌شوند. بعد از ترک اتاق یا … چراغ‌ها به‌طور خودکار خاموش می‌شوند. البته این سناریو توسط اپلیکیشن قابل‌کنترل است و می‌توانید آن را ‌به ‌دلخواه تنظیم کنید.

هماهنگی با اپلیکیشن لوکسون نیز از امکانات جالب این سیستم روشنایی می‌باشد. می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن میزان نور چراغ‌های مختلف را مدیریت کنید و آن‌ها را خاموش یا روشن کنید.

روشنایی هوشمند اتاق

کنترل هوشمند لوکسون

با کنترل هوشمند لوکسون دیگر لازم نیست برای مدیریت وسایلی همچون تلویزیون، سیستم ‌صوتی، کولر، هود، چراغ‌ها و… از کنترل‌های جداگانه استفاده‌ کرد. کنترل لوکسون به‌طور هوشمند می‌تواند تشخیص دهد شما در حال کنترل کدام وسیله هستید و امکان اشتباه در تشخیص این کنترل بسیار‌کم است. علاوه بر امکانات فراوانی که کنترل‌های هوشمند در اختیار شما قرار می‌دهند لوکس بودن و متمایز بودن را نیز به خانه شما اعطا می‌کنند.

دکمه‌های کنترل توسط اپلیکیشن قابل شخصی‌سازی است و می‌توانید برای هر دکمه‌ای عملیات دلخواه خود را تنظیم کنید. قابلیت ردیابی توسط اپلیکیشن نیز از امکانات جالب این کنترل محسوب می‌شود. هرگاه کنترل را داخل خانه گم کردید دیگر نیازی به گشتن ندارید و تنها با باز کردن اپلیکیشن می‌توانید از مکان دقیق کنترل مطلع شوید.

کنترل همه کاره و هوشمند لوکسون

یک بار هوشمندسازی برای همیشه

همان‌طور که می‌دانید تمام اجزای یک خانه هوشمند به‌ هم متصل‌اند. با پیشرفت تکنولوژی و علم هوشمند سازی به‌زودی محصولات جدیدتری روانه بازار خواهند شد. اگر محصول جدید قابلیت ارتباط با سایر وسایل خانه هوشمند را نداشته باشد عملا همه هزینه‌های ما برای هوشمند سازی به ‌هدر خواهد رفت. احتمالا مجبور شویم بعد از مدتی تمام لوازم هوشمند خانه را تعویض کنیم. این کار صرفا باعث بالاتر رفتن هزینه‌ها می‌شود و هوشمند سازی را زیر سوال می‌برد.

یکی از ویژگی‌های اصلی لوکسون که باعث برتری آن نسبت‌ به خیلی از رقبا می‌شود، قابل به‌روز بودن محصولات این شرکت است. اگر محصول هوشمند جدیدی وارد بازار شود، محصولات لوکسون به‌راحتی می‌توانند با آن وسیله ارتباط برقرار کنند. پس با لوکسون یک بار برای همیشه خانه خود را هوشمند کنید.

محصولاتی که در این مقاله موردبررسی قراردادیم تنها بخشی از محصولات هوشمند لوکسون می‌باشند. امکانات و قابلیت‌های فراوانی برای هوشمند سازی خانه توسط لوکسون ارائه‌شده‌ است که معرفی همه این‌ها در قالب یک مقاله نمی‌گنجد. با همه این توصیفات لوکسون را می‌توان به‌عنوان یکی از 5 شرکت برتر هوشمند سازی معرفی کرد. اغلب محصولات لوکسون بسیار باکیفیت هستند و طول عمر بالایی دارند و در کیفیت بالای این برند خوش ‌آوازه شکی نیست. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان درباره هوشمند سازی خانه و برندهای ارائه دهنده محصولات خانه هوشمند کافی‌ است با ما تماس بگیرید.

درخواست مشاوره هوشمندسازی تخصصی


مهندسین مشاور هوشمندسازی

در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت:

درخواست

مشاوره تخصصی