یک زندگی ایده‌آل و زیبا با خانه هوشمند (smart home )

در عصر فناوری و تکنولوژی، بحث هوشمند سازی یکی از مباحث پرطرفدار دنیاست. ما همه‌روزه با انواع مختلف لوازم هوشمند، سروکار داریم و متوجه راحتی و امکانات بی‌شمار این لوازم شده‌ایم.
خانه هوشمند نیز یکی از جدیدترین تکنولوژی‌های دنیاست که راحتی، امنیت و زندگی لوکس را برای افراد به ارمغان آورده است. برای آشنایی بیشتر با خانه‌های هوشمند، ما را تا پایان این مطلب همراهی کنید.

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند لوکسون

همان‌طور که می‌دانید در خانه‌های معمولی ابزارها و سیستم‌های زیادی برای رفع نیاز افراد وجود دارند. این سیستم‌ها شامل؛ سیستم روشنایی، گرمایشی، امنیتی و سایر سیستم‌های الکترونیکی می‌باشند. هرکدام از این سیستم‌ها به‌وسیله کلید، نرم‌افزار، ریموت کنترل، سنسورهای حرکتی و یا روش‌های مربوط به خودشان کنترل می‌شوند؛ اما این سیستم‌ها توانایی برقراری ارتباط با یکدیگر را ندارند و از راحتی و هوشمندی کافی برخوردار نیستند.

خانه هوشمند، مجموعه‌ای از ابزارها و تجهیزات است که با استفاده از علم اینترنت اشیاء IOT، فعالیت تما‌می‌لوازم الکتریکی شامل؛ روشنایی، سیستم‌های سرمایش وگرمایش، سنسورها، کلیدها و لوازم مکانیکی خانه را کنترل و مدیریت می‌کنند. هدف این مجموعه کاهش هزینه‌ها، کاهش مصرف انرژی و همچنین بالا بردن ضریب آسایش و امنیت می‌باشد.

سیستم خانه هوشمند به این صورت ‌می‌باشد که همه وسایل به یکدیگر متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی کنترل می‌شوند. چراغ‌ها، لوازم، قفل‌ها، کنترل آب‌وهوا و همه دوربین‌ها و مانیتورهایی که می‌توانند به خانه هوشمند اضافه شوند از هر جای خانه و حتی دور از خانه قابل کنترل می‌باشند.

توجه داشته باشید که برای استفاده از امکانات خانه هوشمند و برقراری ارتباط با سیستم نیازی به اینترنت نخواهد بود؛ درواقع شما می‌توانید در داخل خانه از طریق اپلیکیشن و تاچ پنل، خانه خود را کنترل کنید. اما زمانی که خارج از خانه هستید، برای برقراری ارتباط با خانه هوشمند به اینترنت نیاز خواهید داشت.

دیاگرام کلی خانه هوشمند به شکل زیر می‌باشد:

دیاگرام کلی خانه هوشمند

مزایای یک خانه ی هوشمند چیست؟

 

زمانی که در مورد خانه هوشمند، صحبتی به میان می‌آید، شاید به‌روز بودن این تکنولوژی افراد زیادی را مشتاق استفاده از آن نماید. اما این فناوری به‌روز و پیشرفته مزایای بسیاری را نیز در برمی‌گیرد. ازجمله این مزایای یک خانه هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره‌کرد:

 • راحتی و رفاه اهل خانهدر خانه هوشمند، تما‌می‌لوازم الکتریکی و مکانیکی، به‌وسیله سیستم هوشمند مدیریت می‌شوند و نیازی به وجود افراد برای کنترل و مدیریت این لوازم نمی‌باشد. همچنین از آنجایی که در این خانه‌ها همه سنسورها و سیستم‌ها (روشنایی، سرمایش و گرمایش و...) به سیستم وصل هستند، سیستم با یک برنامه‌ریزی روزانه و یا به‌صورت هوشمند و تصمیم‌گیری خودکار اقدام به کنترل فعالیت‌ سیستم‌ها می‌کند. روش کار بدین صورت است که سیستم با استفاده از دیتاهای دریافتی از سنسورها و یا هر منبع اطلاعاتی دیگری (مانند هواشناسی) در ساعات مختلف روز، دستورات مقتضی را به سیستم‌های مرتبط می‌دهد. البته می‌توانید در موقع خواب از طریق انواع کلیدهای هوشمند و یا اپلیکیشن خانه هوشمند، همه سیستم‌ها را خاموش کنید و سیستم سرمایش و گرمایش را به حالت خواب بگذارید. سیستم هوشمند با مدیریت صحیح خود باعث کاهش مصرف انرژی و حتی جلوگیری از خرابی لوازم و دستگاه‌ها می‌شود. افراد خانه نیز می‌توانند از هرجای دنیا به سیستم هوشمند خانه خود متصل شوند، شرایط را بررسی نمایند و حتی دستورات لازم را به سیستم بدهند.
نمایی از خانه هوشمند
 • زمان‌بندی برای انجام کارهای روزمرهمی‌توانید برای وسایل خانه خود زمان‌بندی تعیین کنید که یک سری کارها در ساعات خاصی از روز به‌صورت خودکار انجام دهید. برخی از وسایل هوشمند از کارهایی که شما انجام می‌دهید، می‌آموزند. بنابراین شما با صرف فعالیت کمتری می‌توانید انجام خیلی از کارها را به صورت خودکار به وسایل هوشمند محول کنید. مثلا؛ اگر بعد از ورود به خانه، از دوش یا استخر استفاده کردید، سیستم به‌صورت خودکار چای شما را آماده خواهد کرد.
 • کاهش مصرف انرژیعلاوه بر راحتی، خانه‌های هوشمند بهره‌وری انرژی را افزایش ‌می‌دهند. سیستم‌ها و سنسورهای مرتبط با گرمایش و سرمایش که به سیستم هوشمند خانه وصل هستند،از شما ‌می‌آموزند که خانه‌تان چقدر باید گرم یا سرد باشد و دما را به‌طور خودکار تنظیم ‌می‌کند. پس نگرانی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی وجود ندارد. وقتی بیرون از خانه هستید، سیستم هوشمند موجب کاهش مصرف انرژی و جلوگیری از صدمات به خانه و سیستم سرمایش و گرمایش می‌شود.
 • ارزش افزوده ساختمانیکی دیگر از مزایای هوشمند سازی خانه‌ها ارزش افزوده آنهاست. یعنی قیمت یک خانه به میزان نسبتا زیادی بالاتر خواهد بود. این ارزش افزوده در مقابل هزینه‌ای که کرده‌اید، مبلغ بسیار زیادی خواهد بود.
نمودار مصرف انرژی در خانه هوشمند
 • امنیتدر خانه هوشمند انواع تجهیزات و سنسورهای امنیتی وجود دارند. بدین ترتیب به روش‌های مختلف می‌توانید از قصد ورود افراد غیرمجاز به خانه خود مطلع شوید. همچنین وقوع حریق، نشتی آب و گاز به‌سرعت به شما اطلاع داده خواهد شد و سیستم به روش‌های مختلف مانع از بروز فاجعه می‌شود.

همچنین سیستم هوشمند حالت بازدارندگی دارد. این سیستم تمامی رفتارهای افراد را در زمان حضورشان، می‌آموزد و زمانی که افراد در خانه نیستند این رفتار را تقلید می‌کند. بدین ترتیب هیچ فردی متوجه عدم حضور افراد در خانه نخواهد شد.

بنابراین از امکانات امنیتی خانه هوشمند  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

سیستم امنیتی در خانه های هوشمند

با هوشمند سازی خانه‌ها، اولین چیزی که چشم نوازی می‌کند، ظاهر لوکس و مدرن خانه است. بنابراین این فناوری به شما کمک خواهد کرد تا یک خانه با شکوه و زیبا داشته باشید.

امکانات خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند
 • شبیه‌سازی حضور
 • اخطار بازماندن درب و پنجره
 • ثبت ورود و خروج‌ها
 • کنترل دستی کودکان
 • مانیتورینگ دوربین‌ها
 • صدور و لغو مجوز ورود و خروج در هر لحظه
 • قفل درب‌ها به‌صورت اتوماتیک
 • اعلان خطر
 • اعلان سرقت
 • اعلان حریق
 • اعلان نشتی گاز، آب و…
 • تشخیص دود (مونوکسید و دی‌اکسید کربن)
 • لوکس گرایی

در سیستم خانه هوشمند، کنترل و مدیریت پارامترهای خاصی، مهم تلقی می‌شود. درواقع سیستم خانه هوشمند، با کنترل تمامی سیستم‌ها شرایط خانه را در حد ایده‌آل خود قرار می‌دهد. این پارامترها شامل موارد زیر می‌باشد.

 • دما
 • روشنایی
 • سرمایش و گرمایش
 • تهویه
 • و...
 • تجهیزات امنیتی
 • مدیریت سیستم مالتی مدیا
 • میزان مصرف انرژی
 • پرده‌ها و تجهیزات مکانیکی
خانه هوشمند

روش کار بدین صورت است، که تما‌می‌این سنسورها و سیستم‌ها را به سیستم مرکزی وصل می‌کنیم. پس قدم اول، همه تجهیزات منزل شما در یک بخش مرکزی متمرکز ‌می‌شوند. وقتی سیستم‌ها متمرکز شدند، ‌می‌توانید رفتارهای هوشمند برای منزل تان تعریف کنیم. البته بنا به نیازهای شما سیستم را برنامه‌نویسی خواهیم کرد و شما از طریق اپلیکیشن هم قادر به برنامه‌ریزی و تعریف نیازها و شرایط خود به سیستم هستید.  مثلاَ؛

-با طلوع و غروب خورشید، پرده‌های برقی به صورت خودکار باز و بسته ‌می‌شوند. ‌می‌توانید عملکرد این پرده‌ها را برای زمان‌های مختلف سال تنظیم کنید تا در زمستان از گرمای خورشید بهره ببرید و در تابستان از گرمای خورشید در امان باشید.

-در سیستم معمولی هنگام خروج از منزل برای اطمینان از اینکه وسایل را بررسی کرده‌اید چک‌لیستی تهیه ‌می‌کنید، درحالی‌که در سیستم هوشمند کافی است یک دکمه را فشار دهید، بدین ترتیب، سیستم امنیتی فعال، لامپ‌های موردنظر خاموش، سیستم تنظیم دما خاموش و تجهیزات برقی مانند اتو، بخاری‌برقی، تلویزیون و.. خاموش ‌می‌گردد.

-هنگا‌می‌که وارد اتاقی ‌می‌شوید هنگام ورود چراغ‌ها روشن و هنگام خروج چراغ ها با کمی‌تاخیر خاموش ‌می‌شوند.

بیشتر بخوانید: سیستم روشنایی هوشمند

-وقتی ‌می‌خواهید از خواب بیدار شوید به جای استفاده از زنگ‌های  آزاردهنده هشدار، با موسیقی موردعلاقه‌تان و با افزایش تدریجی دمای محیط و نور لامپ‌ها و نیز بالارفتن تدریجی پرده ها از خواب بیدار ‌می‌شوید.

-چند ریموت برای سینمای خانگی وجود دارد. اما با هوشمند کردن خانه، یک ریموت زیبا می‌تواند جایگزین همه ریموت‌ها باشد.

-از راه دور ‌می‌توانید همه تجهیزات منزل خود را مدیریت و کنترل کنید. مثلا هنگا‌می‌که در تعطیلات هستید، ‌می‌توانید با اینترنت وضعیت امنیتی منزل خود را کنترل کنید، دزدگیر را فعال یا غیرفعال کنید، تجهیزات برقی را خاموش یا روشن کنید، وضعیت روشنایی منزل را تغییر دهید و هزاران امکانات و قابلیت دیگر.

سیستم روشنایی خانه هوشمند

 

دریافت مشاوره تخصصی

 

برای دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید

_

مشاوره تخصصی