استخر هوشمند چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

امروزه زندگی‌های شهری، زمان استراحت و تفریح افراد را به حداقل رسانده‌اند. به همین دلیل باید همان زمان کوتاه را به شکلی بهینه‌سازی کرد که افراد بیشترین لذت را از زمان استراحت خود ببرند. یکی از راه‌های بهینه‌سازی زمان تفریح، استفاده از استخر هوشمند است.به خوبی می‌دانید که داشتن استخری سالم و ایده‌آل، کاری زمان‌بر و پرزحمت است. اما استخر هوشمند، می‌تواند حجم این دردسرها و زحمت‌ها را به حداقل برساند. همچنین با هوشمند سازی استخر همواره می‌توانید، استخری تمیز و عاری از میکروب داشته باشید.ما را در طول این مطلب همراهی کنید تا تعریف جامعی از استخر هوشمند داشته باشید و ویژگی‌های آن را به‌صورت کامل بدانید.

کنترل استخر هوشمند با اپلیکیشن

همان‌طور که از اسم این مفهوم هم قابل‌درک است، استخر هوشمند، استخری است که تمامی تاسیسات آن شامل پمپ ها، سنسورها، کنترل ها، املاح و مواد مورد نیاز به‌وسیله سیستم هوشمند سازماندهی می‌شود. به‌طور مثال، استخر هوشمند، به نیروی انسانی برای تمیز کردن نیاز ندارد یا در صورت استفاده از استخر هوشمند، کنترل PHو حتی سیرکولاسیون به‌صورت خودکار انجام خواهد شد. بنابراین همه‌ کارهای مراقبتی از استخر، توسط سیستم هوشمند کنترلی انجام می‌شود.

مزایای هوشمند سازی استخرها

هوشمند سازی همواره مزایای بی‌شماری را در پی دارد. این سیستم تمام تلاش خود را می‌کند تا علاوه بر کاهش مصرف انرژی، راحتی و آسایش افراد را تضمین کنید. در مورد هوشمند سازی استخرها نیز بهتر است بدانید، این نوع از استخر، دارای سه مزیت اساسی است:

 • جلوگیری از خستگی افراد چون افراد برای آرامش از استخر استفاده می‌کنند و آماده سازی و نگهداری آن کاری سخت و خسته کننده است.
 • کاهش خطا و استهلاک
 • کاهش هزینه
a house with smart pool

کاهش خطا

خطاهای انسانی موجود در استخر، خطاهای بسیار خطرناکی هستند. به‌عنوان‌مثال ممکن است در ضدعفونی کردن استخر با مواد شیمیایی، استانداردها به‌درستی رعایت نشوند و یا اینکه در تنظیم پمپ‌های استخر، خطاهایی رخ دهد. هرکدام از این خطاها می‌توانند عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشند.

مواد شیمیایی باید به مقدار درست به استخر تزریق شوند تا بتوانند سلامتی انسان را تضمین کنند. ازجمله موادی که در استخر‌ها برای تضمین کیفیت آب استفاده می‌شود، اوزون و کلر است.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که حین استفاده از استخر عمومی، توسط بوی کلر ناراحت شده باشید. این بوی کلر، ناشی از خطاهای انسانی در تزریق کلر به آب است. در این حالت، کلر به آب، بیش از مقدار عادی تزریق‌ و مقداری از آن، به‌صورت بخار کلر در محیط استخر پخش‌شده است. چنین حالاتی باعث می‌شود نه تنها لذت کافی از استخر نصیب استفاده‌کننده از آن نشود، بلکه باعث تهدید سلامتی کاربر نیز می‌شود.

به‌عنوان خطایی دیگر، می‌توان تنظیم نکردن درست موتور‌های موجود در استخر را مثال زد. اغلب افراد نگهداری کننده از استخر، دانش کافی برای نگهداری موتورهای گران‌قیمت را ندارند. به همین منظور هم، در حین استفاده دچار اشتباهات سهوی شده و به دستگاه‌ها آسیب می‌زنند. این دستگاه‌ها و موتورها بسیار گران‌قیمت بوده و در صورت بروز چنین مشکلاتی، هزینه‌های زیادی برای صاحب استخر خواهند داشت.

اینجا است که هوشمند سازی استخر، به‌عنوان راهکاری ایده آل از راه می‌رسد. می‌توانید حین اینکه در داخل استخر در حال شنا هستید، دکمه‌ی کنترلر استخر را فشار داده و میزان کلر و اوزون تزریقی به آن را کم‌وزیاد کنید. به همین سادگی و در همین مدت‌زمان کوتاه همه‌ی این کارها انجام‌پذیر است.

کاهش هزینه

smart pool roof

داشتن استخر و مراقبت از آن، یکی از فعالیت‌های مبتنی بر پرداخت پول است. به‌عبارت‌دیگر، اگر هزینه‌ای برای نگهداری استخر پرداخت نشود، کیفیت آب و محیط استخر افول کرده و تجربه‌ ناخوشایندی به شناگر القا می‌کند.

البته استخر موردبحث ما، فقط استخر شخصی خانگی نیست و شامل هر استخری مانند استخر‌های عمومی نیز می‌شود. حفظ کیفیت آب در هر استخری، نیازمند موتورهای خاصی است. علاوه بر قیمت خود موتورها، نگهداری از آنها نیز، نیاز به پرداخت هزینه‌های هنگفت دارد.

اما با استفاده از سیستم هوشمند در استخر، همه‌ نگهداری‌های موردنیاز سر موقع انجام می‌شوند و از بروز مشکلات بزرگی روی دستگاه‌ها جلوگیری خواهد شد. مشکلات بزرگ دستگاه‌ها، هزینه‌های بیشتری به بار خواهند آورد. علاوه بر آن، گاهی این مشکلات قابل تعمیر نیستند و باید کل موتور و دستگاه تعویض شوند.

علاوه‌بر مبحث موتور‌ها و تجهیزات استفاده‌شده برای استخر و موتورخانه‌ی استخر، بحث مواد اولیه نیز مطرح است. همان‌طور که ذکر کردیم، اوزون و کلر برای سالم ماند محیط استخر و آب لازم و ضروری هستند. هردوی این مواد، موادی گران‌قیمت هستند. اگر بیش‌ازاندازه مصرف شوند، هزینه‌ها به‌طور هنگفت بالا رفته و حتی سلامتی انسان هم به خطر می‌افتد.

از منظر دیگر، کم بودن این اوزون و کلر نیز به همان اندازه خطرناک است. چراکه باعث باقی ماندن میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زا در آب استخر خواهد شد. بدین ترتیب، انواع بیماری‌های پوستی شناگران را تهدید خواهد کرد.

در صورت استفاده از سیستم‌های هوشمند در استخر‌ها، مقادیر مواد شیمیایی موردنیاز به‌دقت اندازه‌گیری می‌شود و سپس به آب تزریق خواهد شد. این کار هم باعث تضمین سلامتی انسان می‌شود و هم هزینه‌های هنگفت هدر رفتن مواد اولیه را به‌شدت کاهش می‌دهد.

جلوگیری از خستگی افراد

یکی از دغدغه‌های افرادی که در خانه یا ویلای خود، استخر دارند، خسته‌کننده بودن فرآیند رسیدگی و نگهداری از آن است. شرایطی را در نظر بگیرید که فرد دارای استخر در خانه یا ویلا، تمایل به شنا کردن به اندازه‌ یک ساعت را داشته باشد. در چنین حالتی، باید حدودا یک ساعت قبل از شنا و چند ساعت بعد از شنا در موتورخانه‌ی استخر، درگیر کارهای آماده‌سازی یا تمیز کردن استخر باشد؛ زیرا پس از شنا کردن، یکی از ضروری‌ترین کارهای، فعال کردن سیستم Backwash استخر است. انجام این کار، نه تنها به تخصص بالایی نیازمند است، بلکه فعالیت حداقل 2 الی 3 ساعته می‌طلبد.

در استخر هوشمند، حتی عملیات Backwash نیز با دکمه‌ای فعال می‌شود و پس از حصول نتیجه‌ مطلوب، غیرفعال خواهد شد.

بنابراین با هوشمند کردن استخر، تنها با فشردن یک دکمه، استخر برای شنای بدون دردسر آماده می‌شود. همچنین پس از شنا نیز، عملیات Backwash به همان راحتی انجام خواهد شد. بنابراین افراد بدون هیچ زحمتی از استخر خود نهایت لذت را خواهند برد.

smart-pool-touchkeys

نقش سیستم هوشمند استخر در جذابیت و راحتی آن برای شناگران

علاوه بر مزایای اصلی ذکرشده برای استفاده از استخر هوشمند، این سیستم، باعث زیبایی بیشتر استخر خواهد شد. چراغ‌های تعبیه‌شده در داخل استخر، قابلیت کنترل توسط سیستم هوشمند استخر را دارند. به‌عنوان مثالی برای این حالت، می‌توان به گرم‌تر شدن رنگ این چراغ‌ها با افزایش دمای آب اشاره کرد.

علاوه بر این، استخر هوشمند، باعث راحتی بیشتر استفاده‌کنندگان از استخر می‌شود. می‌توان برای هر فرد استفاده کننده از استخر، حالت خاصی در نظر گرفت و حین ورود این فرد، این حالت را اجرا کرد.

به‌طور مثال، فردی آب با دمای 25 درجه و فرد دیگری دمای 22 درجه را طلب می‌کند. برای هردوی این افراد حالتی در نظر گرفته می‌شود و حالت مقبول برای هرکدام از این نفرات، در حین ورودشان به استخر اجرا می‌شود.

اگر شما نیز در خانه و ویلای خود یک استخر زیبا دارید و یا صاحب یک استخر عمومی بزرگ هستید، هرچه سریع‌تر استخر خود را به سیستم هوشمند مجهز کنید. با این کار راحتی و آسایش خود را فراهم خواهید کرد. همچنین در هزینه‌هایتان کاهش چشمگیری را مشاهده خواهید نمود.

امکانات سیستم هوشمند برای استخرها

با استفاده از سیستم هوشمند تمامی پمپ‌ها، دیگ‌ها و فیلترهای موجود در استخر بدون کنترل دستی کنترل خواهند شد. این در حالی است که حتی در صورت عدم حضور ساکنین، سیستم تمامی تجهیزات استخر را به صورت stand by در می‌آورد و یا آنها را خاموش می‌کند. بدین ترتیب کاربر هیچ نگرانی به خاطر کنترل و مانیتورینگ تجهیزات نخواهد داشت و با آسودگی خیال ویلای خود را ترک خواهد کرد؛ زیرا از هر جای دنیا می‌تواند همه چیز را تحت کنترل خواهد داشت.

تصویری از سیستم هوشمند استخر

بیشتر بخوانید؛ استخر هوشمند

از دیگر امکان هوشمند سازی تأسیسات استخر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • امکان کنترل دما
 • امکان کنترل سطح آب
 • امکان کنترل مقدار املاح آب
 • امکان کنترل مواد افزودنی به آب استخر
 • تنظیم مقدار PH آب
 • تنظیم مقدار فشار جت‌ها
 • مانیتورینگ وضعیت کلی پمپ‌ها
 • کنترل تک‌تک پمپ‌ها توسط سیستم
 • گزارش دقیق از کارکرد تجهیزات
 • ارائه مشکلات و خرابی به کارکنان
 • نورپردازی استخر
 • کنترل پوشش استخر
 • انجام کلیه کارها به صورت اتوماتیک
 • ارسال گزارش به کارکنان مربوطه
 • امکان مانیتورینگ وضعیت کلی تجهیزات
 • تنظیم رنگ نور با دما یا فشار آب استخر
smart pool with touchkeys

در صورت نیاز به مشاوره‌ برای هوشمند سازی استخر خانه خود، می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره زیر راهنمایی های لازم را از کارشناسان ما دریافت نمایید.

درخواست مشاوره هوشمندسازی تخصصی


مهندسین مشاور هوشمندسازی

در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت:

درخواست

مشاوره تخصصی