تفاوت هتل سنتی با هتل هوشمند

زمانی که تصمیم می‌گیریم تا به‌جایی سفر کنیم، اولین مسئله‌ای که به فکرمان می‌رسد، محل اقامتمان در شهر یا کشور مقصد، خواهد بود. به همین علت رزرو هتل برای همه اهمیت پیداکرده است.پس قبل از سفر بایستی محل اقامت را برحسب علایق شخصی خود تعیین می‌کردیم. بعد با تماس تلفنی برای رزرو اتاق اقدام می‌شد. این مسئله هم برای ما و حتی پذیرش هتل سخت است تا به خاطر رزرو یک اتاق ساعت‌ها پشت تلفن یا حضوری انتظار بکشیم.به همین منظور با پیشرفت تکنولوژی و هوشمند سازی هتل این مراحل خیلی آسان‌تر شده است و می‌توانیم بدون مراجعه به هتل اتاق رزرو کنیم، کلید اتاق خود را دریافت کنیم، همچنین در هتل نیز به‌راحتی از امکانات هتل بهره‌مند شویم. در ادامه این مطلب سعی داریم تا شما را کمی بیشتر با هتل هوشمند و مزایای آن آشنا کنیم.

مفاهیم مهم در مورد نیاز به هتل هوشمند

پیشرفت فناوری باعث شده است که هتلداران هم به داشتن هتل هوشمند علاقه پیدا کنند و این فناوری را به هتل خود ببرند. این سیستم خواسته‌های صاحبان هتل و مهمانان را برآورده می‌کند. درواقع یک هتل هوشمند، هتلی است که تمام دستگاه‌ها با استفاده از سیستم هوشمند قادر به برقراری ارتباط هستند و می‌توانند داده‌ها را ارسال یا دریافت کنند.

به عبارت خیلی ساده می‌توان گفت، هتل هوشمند سیستمی است که با مدیریت سیستم و کنترل از راه دور باعث جلب رضایت مشتری و دادن حس آرامش، راحتی و امنیت به مهمانان است. این هدف با هوشمند سازی و جایگزین کردن ثبت‌نام در هتل، باز کردن درها با کلید، تغییر چراغ اتاق‌ها، رزرو غذا و… اتفاق می‌افتد. این امر باعث می‌شود که مهمانان چندین کار را از یک نقطه واحد با فشار دادن یک دکمه روی تلفن هوشمند خود آن را انجام دهند. همچنین هر یک از کارمندان و مهمانان با سرور هتل ارتباط برقرار می‌کنند و از این طریق می‌توانند به اتاق خود دسترسی پیدا کنند و حتی مدیر هتل می‌تواند سیستم‌های هوشمند را کنترل کند.

دسته‌بندی اتوماسیون هتل هوشمند

 • اتاق‌های اقامتی
 • سیستم مدیریت مرکزی مهمانان
 • فضاهای عمومی
 • پارکینگ
 • سرویس‌ها و خدمات خاص
 • موتورخانه و تأسیسات مکانیکی

قفل درب اتاق‌های هتل هوشمند

برای قفل درب در هتل‌های هوشمند برخلاف سیستم‌های قدیمی، نیاز به هیچ تماس مستقیمی بین کارت وقفل درب وجود ندارد. فقط کافی است مهمانان کارت را به قفل درب نزدیک کنند تا در آن ساعات مقرری که از طرف هتل برای آن‌ها در نظر گرفته‌شده است، درب باز شود.

در این حالت زمان ورود مهمانان از طریق شبکه به پذیرش ارسال می‌شود که زمان ورود و خروج مهمان در سیستم ثبت شود. علاوه بر ورود و خروج مهمانان افرادی شامل خانه‌دار، تکنسین هتل و … را به اتاق می‌توان تحت نظارت قرارداد.

 

زمانی که درب ورودی اتاق مهمان بازمانده

به‌منظور این مشکل در درب اتاق‌ها یک سنسور جهت تشخیص باز و بسته بودن درب نصب می‌گردد. بدین ترتیب با بازماندن درب اتاق همان لحظه به پذیرش اطلاع‌رسانی می‌شود تا اقدامات لازم را انجام دهند.

 

باز یا قفل‌کردن درب اتاق مهمان از بخش پذیرش

پذیرش در این حالت قادر خواهد بود در صورت نیاز، هنگام بروز حادثه، گم کردن قفل درب توسط مهمان و … به‌صورت مرکزی تعداد و یا تمامی درب‌های اتاق‌ها را به‌صورت هم‌زمان باز یا قفل کند؛ حتی در حالتی که هیچ‌کدام از کارت‌ها توانایی باز کردن درب را نداشته باشد.

 

سنسور تشخیص حضور در ورودی اتاق

وقتی مهمان می‌خواهد به اتاق رزرو خود برود باید از راهرو برای رسیدن به مقصد عبور کند. در این حالت سنسور نور در راهرو اطلاع می‌یابد تا با قدم گذاشتن مهمان به راهرو روشن شود تا مهمان بتواند بادید کامل کارت خود را به قفل درب نزدیک کند تا باز شود. سنسور تشخیص حضور هم ورود مهمان به اتاق را تشخیص می‌دهد.

 

سیستم کارت‌خوان داخل اتاق

این کارت برای هر درب از اتاق‌ها طوری طراحی‌شده است که برای هر اتاق فقط یک کارت مخصوص است. یعنی فقط هر کارت مخصوص قفل و باز کردن یک درب از یک اتاق است و نمی‌توانید سایر اتاق‌ها را با آن کارت باز کرد.

 

 سیستم کنترل فن کویل

یکی از مشکلاتی که در هتل‌ها وجود دارد، هنگام خروج مهمان از داخل اتاق است. چون در این هنگام به دلیل قطع شدن سیستم برق، فن کویل خاموش می‌شود. این سیستم، به‌جای خاموش شدن فن کویل، به مد Standby سوئیچ می‌شود. بدین ترتیب هنگامی‌که مسافر به اتاق می‌رود با شرایط مناسب‌تری ازلحاظ دمایی روبرو خواهد شد و یا با قراردادن یک سنسور RFID در لابی هتل، حضور مهمان را تشخیص می‌دهد و قبل از رسیدن به اتاق، فن کویل را روشن کند تا در مدت‌زمانی که مهمان به اتاق می‌رسد، دمای اتاق به درجه مطلوب رسیده باشد.

 

کلیدهای هوشمند باقابلیت تعریف سناریو

با قراردادن کلیدهای هوشمند در داخل اتاق‌ها، کلیه بخش‌های مختلف نورپردازی و سیستم‌های الکتریکی و تهویه مطبوع قابل‌کنترل می‌شود. این کلیدها، به‌طورمعمول کارکرد خود را انجام می‌دهد. علاوه بر آن، می‌توان سناریوهای از پیش تعریف‌شده‌ای را تنظیم نمود. به‌عنوان‌مثال هنگامی‌که کلید سناریو خواب را فشار می‌دهید، چراغ‌های قسمت نشیمن خاموش و کلیه چراغ‌های قسمت اتاق‌خواب به‌جز آباژور خاموش می‌گردد. یا به‌عنوان‌مثال سناریو تماشای تلویزیون باعث می‌شود که برخی از چراغ‌ها خاموش و برخی دیگر روشن گردد.

 

در ادامه بخوانید؛ کلید پریزهای لمسی هوشمند

نمایی از اتاق هتل هوشمند

پنل کنترل سر تخت

 

پانل کنترل سر تخت می‌تواند روی پاتختی و یا روی دیوار کنار تخت نصب گردد. این پانل قابلیت‌های مختلفی دارد که به چند مورد آن در زیر اشاره می‌شود:

 

 • روشن و خاموش کردن کلیه خطوط روشنایی داخل اتاق
 • روشن و خاموش کردن و تنظیم سیستم HVAC
 • باز و بسته نمودن پرده‌در صورت نصب پرده برقی
 • روشن و خاموش کردن و تعویض کانال‌های تلویزیون
 • درخواست غذا (در این حالت، درخواست به پذیرش ارسال می‌گردد)
 • درخواست چتر (در این حالت، درخواست به پذیرش ارسال می‌گردد)
پنل مدیریتی سر تخت

تلویزیون اینترنتی در اتاق هتل هوشمند

 

نحوه عملکرد این سیستم به این صورت است که تمامی آنتن‌های ماهواره، DVD Player، کامپیوتر و… به‌عنوان منابع اطلاع‌رسانی و پخش تصاویر به یک ماژول مرکزی که سرور اصلی سیستم تلقی می‌شود، متصل می‌شوند. در سمت گیرنده، از دستگاه‌های مختلفی برای دیدن تصاویر می‌توان استفاده کرد. به‌عنوان‌مثال کامپیوترهایی که به شبکه وصل هستند، قابلیت این رادارند که تصاویر تلویزیون را به‌صورت کامل مشاهده نمایند.

برای اتصال تلویزیون‌های آنالوگ معمولی به این سیستم، از یک مبدل استفاده می‌شود. این مبدل ازیک‌طرف به شبکه کامپیوتری و از طرف دیگر به تلویزیون متصل می‌گردد. بدان معنی که فردی در مقابل تلویزیون معمولی نشسته است و می‌تواند با استفاده از ریموت کنترل اطلاعاتی را برای سرور مرکزی ارسال نماید. این اطلاعات می‌تواند شامل سفارش غذا و یا سرویس خاصی باشد.

ازجمله ویژگی‌های سیستم IPTV می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

پخش شبکه‌های تلویزیونی همراه با کنترل زمانی (Time Shifting Live TV)

فیلم درخواستی VOD (Video on Demand)

موسیقی درخواستی MOD (Music on Demand)

اینترنت روی تلویزیون (Internet on TV)

چندزبانه بودن (Multilingual User Interface)

نمایش صورتحساب (Bill Display)

Express Check Out امکان (check out) فراهم آوری سریع در تلویزیون برای مهمانان

پیغام خوش‌آمد گویی (Welcome Message)

اطلاعات هتل (Information)

ارتباط با پذیرش (Reception Messaging)

تماس بیدارباش (Wake-up Call)

سیستم مدیریت مرکزی مهمانان

یکی از مهم‌ترین کاربردها در بحث اتوماسیون هتل، سیستم مدیریت مرکزی مهمانان و کارکنان هتل می‌باشد. در این روش، کلیه اطلاعات مربوط به وضعیت اتاق‌ها و مسافرین به‌صورت آنلاین با سایر نرم‌افزارهای هتل همانند حسابداری، خانه‌داری و … ترکیب می‌شود. به‌عنوان‌مثال سیستم اتوماسیون اتاق‌ها و اتصال آن به شبکه اصلی BMS ساختمان می‌توان اطلاعات زیر را به‌صورت واقعی در پذیرش مشاهده نمود.

زمان‌های ورود مسافر به اتاق

زمان‌های ورود پرسنل به اتاق

وضعیت باز و یا بسته بودن درب

فعال و غیرفعال کردن کارت اتاق

و …

موقعیت‌یابی دقیق تجهیزات در دفتر هوشمند

با استفاده از سیستم هوشمند نظارت بر محل حضور کارمندان، وسایل و تجهیزات دفتر به راحتی امکان‌پذیر است. بنابراین هیچ چیزی از چشم مدیران دور نخواهد ماند.

این دفاتر با مانیتورینگ دقیق خود، اطلاعات دفتر، کارمندان و ارتباطات با دفاتر و کارخانه‌ها را مدیریت می‌کنند. بنابراین هوشمند سازی دفاتر کار منجر به تصمیم‌گیری‌های بهتر و کاهش هزینه‌ها خواهد شد.

با توجه به مزایا و قابلیت‌های دفتر هوشمند، چنانچه به راندمان بالا و موفقیت در کسب‌وکارتان فکر می‌کنید، دفتر کار خود را به سیستم هوشمند مجهز نمایید. ما در شرکت ساید در کنار شما هستیم تا بهترین مشاوره‌ها را به شما ارائه دهیم.

 

ویژگی‌های فضای عمومی هتل هوشمند

در بخش فضای عمومی هتل، اقدامات زیادی را می‌توان انجام داد. از مهم‌ترین این اقدامات به چند مورد در زیر اشاره می‌کنیم:

کنترل خطوط روشنایی بر اساس تقویم روز و هفته

کنترل خطوط روشنایی بر اساس سنسورهای تشخیص حضور

 

فضاهای تحت پوشش این سیستم

پارکینگ

راهروهای اقامتی

راه‌پله‌ها

 

کنترل دمای فضاهای عمومی در هتل هوشمند

تهویه هوای داخل هتل امری بسیار مهم و ضروری است. به همین دلیل بر اساس برنامه زمان‌بندی و یا دمای هوای داخل و بیرون می‌توان به‌طور مرکزی و خودکار روشن و خاموش بودن سیستم‌های تهویه مطبوع را کنترل کرد. حتی دمای تنظیم‌شده آن‌ها را نیز می‌توان تغییر داد.

 

نظارت تصویر هتل هوشمند

برای اینکه در هتل نظم و امنیت، برقرار شود. سیستم نظارت تصویر در فضاهای عمومی قرارداده شده است. دوربین‌های ثابت و متحرکی که تحت شبکه در محل قرارداده شده است که تمام مسائل مربوط به تشخیص حرکت، شمارش تعداد افراد داخل راهرو، شناسایی کم و یا اضافه شدن اجسام از محیط و … را به دست آورد.

 

پارکینگ هتل هوشمند

جهت خودکارسازی کنترل تردد خودروها در پارکینگ تاکنون روش‌های مختلفی مورداستفاده قرارگرفته است. هم‌اکنون در سطح جهان، دو فناوری در این حوزه مورداستفاده قرار می‌گیرد:

استفاده از (RFID)

استفاده از دوربین‌های تشخیص پلاک

استفاده از کارت هتل

 

مفاهیم مربوط به کنترل گازهای سمی در پارکینگ هتل هوشمند

با توجه به این‌که میزان گازهای موجود در جو پارکینگ رابطه مستقیم با حجم تردد خودروها در پارکینگ دارد. به همین علت می‌توان با نصب سنسورهای تشخیص گازهای سمی به‌ویژه مونواکسید کربن در مکان‌های مناسب، میزان گاز را تشخیص داد و بر اساس آن فن‌های لازم را روشن و یا در صورت دارا بودن درایو، دور فن‌ها را تنظیم نمود.

کنترل اتاق هتل با اپلیکیشن

دیگر سرویس‌های هتل هوشمند

می‌توان پول را در رستوران و کافی‌شاپ با استفاده از کارت RFID اتاق‌ها با پرداخت الکترونیکی انجام داد.

استفاده از سرویس‌های خاص هتل همانند استخر و سونا با استفاده از کارت RFID اتاق‌ها

ثبت هرگونه سفارش از داخل اتاق با استفاده از صفحه کنترل مرکزی تاچ

 

موتورخانه و تأسیسات مکانیکی در هتل هوشمند

زجمله مهم‌ترین پارامترهای کنترل و مانیتورینگ درتاسیسات مکانیکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اندازه‌گیری درجه حرارت هوای بیرون و قابلیت دادن فرمان خاموش کردن به مشعل

اندازه‌گیری فشار خروجی پمپ‌ها جهت مانیتورینگ صحت کارکرد پمپ

واردکردن ترتیبی پمپ‌های فن کویل‌ها و هواسازها به جهت یکسان‌سازی روند استهلاک پمپ‌ها

مانیتورینگ سطح پایین و بالای منابع انبساط و اعلام سرریز شدن منبع

و …

 

امکانات آسانسور و پله‌برقی در هتل هوشمند

در ساختمان می‌توان سیستم کنترل و مانیتورینگ آسانسور و پله‌برقی را به سیستم مرکزی متصل کرد. ازجمله مواردی که می‌توان به آن اشاره کرد:

مانیتورینگ زمان واقعی وضعیت آسانسور

قابلیت دیدن تصویر دوربین نظارتی داخل آسانسور

وضعیت آسانسور

موقعیت آسانسور

جهت آسانسور

طبقاتی که نباید آسانسور توقف داشته باشد.

برنامه اضطراری

وضعیت درب آسانسور

و …

 

امکانات درب‌های اتوماتیک در هتل هوشمند

کنترل و مانیتورینگ درب‌های اتوماتیک ساختمان می‌تواند به سیستم هوشمند واگذار گردد؛ بنابراین می‌توان اطلاعات و فرمان زیر را در سیستم پیش‌بینی نمود.

وضعیت باز و یا بسته بودن درب

وضعیت قفل بودن درب

بروز خطا

و…

سخن آخر

پروسه تبدیل هتل سنتی به هتل هوشمند نسبت به سایر هوشمند سازی ها زمان‌بر است؛ اما اگر نسبت به این موضوع دقیق‌تر توجه کنیم می‌بینیم که با این کار خیلی از مسائلی که در داخل هتل اتفاق می‌افتد حل خواهد شد. پس چه خوب است که هتلداران یا کسانی که می‌خواهند هتل بزنند به این موضوع فکر کنند و اگر در امکانشان است هوشمند سازی را انجام دهند. باز در هرکدام از موارد مشکل داشتید و می‌خواهید مشاوره بگیرید تیم مجرب ما هر زمان پاسخ گوی شما عزیزان است.

درخواست مشاوره هوشمندسازی تخصصی


مهندسین مشاور هوشمندسازی

در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت:

درخواست

مشاوره تخصصی