زندگی مطلوب و طولانی گل‌ها و گیاهان در گلخانه هوشمند

گلخانه‌ هوشمند، سیستمی پیشرفته و مدرن است که محیطی مطلوب برای زندگی گیاهان گلخانه‌ای ایجاد می‌کند. این سیستم به‌روز، علاوه بر کاهش مصرف انرژی، عمر گیاهان گلخانه‌ای را نیز افزایش خواهد داد.همان‌طور که می‌دانید گلخانه‌ها از قرن‌ها پیش وجود داشته‌اند. وظیفه اصلی گلخانه‌ها این بود که گیاهان را از شرایط بد آب و هوایی محفوظ بدارند و در تمام طول سال شرایط ایده‌آل را برای گیاهان فراهم کنند.در تمام دوران‌ها این گلخانه‌ها به‌صورت سنتی و با نیروی انسانی، حافظ گیاهان بودند. اما امروزه با استفاده از تکنولوژی تنها با لمس یک دکمه می‌توان گلخانه را مدیریت نمود. برای اینکه بیشتر و بهتر با این موضوع آشنا شوید، توصیه می‌کنیم این مطلب را تا به انتها بخوانید.

نقش گلخانه هوشمند در ایجاد محیط ایده‌آل برای گیاهان گلخانه‌ای

 

در این گلخانه‌ها، موارد مهم و حیاتی در زندگی گیاهان، تنظیم و کنترل می‌شود و بدون کمترین وقفه، گیاهان در شرایط ایده‌آل محیطی به زندگی خود ادامه خواهند داد. ازجمله مواردی که گلخانه هوشمند تنظیم می‌شوند:

  • تنظیم رطوبت محیطدر این گلخانه‌ها، سنسورهای رطوبت در قسمت‌های مختلف گلخانه جای دارند. این سنسورها میزان رطوبت موجود را در اپلیکیشنی که روی گوشی همراه نصب شده ‌است، نشان می‌دهند. اگر میزان رطوبت بیشتر یا کمتر از حد مطلوب باشد، زنگ هشدار به صدا درخواهد آمد. بنابراین مسئول گلخانه از شرایط مطلع می‌شود و با توجه به برنامه‌ سیستم، رطوبت را به حد مطلوب خود می‌رساند.
  • تنظیم دمای محیطسیستم سرمایشی و گرمایشی در این گلخانه‌ها به این صورت است که دمای مطلوب به سیستم داده می‌شود. چنانچه دمای گلخانه بیشتر یا کمتر از دمای استاندارد باشد، سیستم به‌صورت خودکار وارد عمل می‌شود و دما را به حد استاندارد خود می‌رساند. بیشتر بخوانید؛ سیستم گرمایشی سرمایشی هوشمند
  • تهویه و کنترل میزان co2در سیستم گلخانه‌های مدرن دیتکتور گاز یا آشکارساز گاز وجود دارد. این دیتکتورها میزان غلظت گازهایی مانند co2 را اندازه می‌گیرند. و در صورت غلظت بیش‌ازحد گازها با پخش زنگ هشدار و ارسال پیامک به صاحب گلخانه، او را مطلع می‌کنند. صاحب گلخانه با لمس یک دکمه می‌تواند دستورات لازم را به سیستم بدهد تا هوای محیط تهویه شود. یعنی با لمس یک دکمه می‌تواند فن‌ها را روشن کند و گازهای سمی از محیط گلخانه دفع شوند.
  • کود دهی و آبیاری خاکسیستم آبیاری هوشمند یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های گلخانه هوشمند است. این سیستم قابلیت این را دارد تا میزان رطوبت خاک را بسنجد و در صورت لزوم خاک را به میزان موردنیاز، آبیاری کند. همچنین این سیستم وظیفه کود دهی هوشمند خاک را نیز بر عهده دارد. هر دو این موارد بدون دخالت دست و به‌صورت خودکار انجام می‌شوند. بیشتر بخوانید؛ سیستم آبیاری هوشمند
  • میزان تابش نورسیستم گلخانه هوشمند به این صورت است که صاحب گلخانه می‌تواند از راه دور با فشار یک دکمه، میزان تابش نور را کنترل کند. بدین ترتیب سالم‌ترین شرایط برای گیاهان گلخانه به وجود خواهد آمد. این گیاهان از تابش نور شدید خورشید در فصل تابستان در امان خواهد ماند. همچنین در تمام طول سال مقدار نور موردنیاز خود را دریافت می‌کنند.
تصویری از یک گلخانه هوشمند

قابلیت‌های ویژه گلخانه هوشمند در یک نگاه

با توجه به عملکرد سیستم هوشمند در گلخانه‌ها، مزایای آن کاملا روشن است. همه متوجه می‌شویم که کار پرورش و نگهداری گیاهان گلخانه‌ای، به میزان قابل‌توجهی آسان‌تر می‌شود. همچنین مصرف انرژی کاهش پیدا می‌کند و هزینه‌ها به نسبت شیوه سنتی، کاهش چشمگیری خواهند داشت.

اما اگر به‌طورکلی بخواهیم به قابلیت‌های منحصربه‌فرد گلخانه‌های هوشمند و مزیت آن نسبت به مدل معمولی آن بپردازیم، این قابلیت‌ها شامل موارد زیر می‌باشد.

کنترل گلخانه با اپلیکیشن
  • کنترل از راه دورکنترل از راه دور اولین مزیت هوشمند سازی در گلخانه‌هاست. در گلخانه‌های معمولی و سنتی، افراد باید شبانه‌روز مراقب گیاهان باشند؛ اما درروش مدرن، حضور فیزیکی افراد در محیط گلخانه چندان اهمیت ندارد. گجت‌های هوشمند در گلخانه حضور دارند و موارد را طبق دستورالعملی که به آنها داده‌شده است، انجام می‌دهند. همچنین موارد هشدار را به صاحب گلخانه اطلاع می‌دهند و آماده برای انجام دستور کارفرما هستند.
  • امکان زمان‌بندی و برنامه‌ریزی برای کارهازمان‌بندی فعالیت‌ها یک مزیت منحصر به فرد و فوق العاده در گلخانه‌های هوشمند است. با این قابلیت، تجهیزات طبق برنامه روشن و خاموش می‌شوند. بنابراین کارها بدون نقص و در بازه زمانی مشخصی اتفاق خواهند افتاد.
  • سناریو پذیری در گلخانه‌های هوشمندتجهیزات در گلخانه‌های هوشمند، سناریو پذیر می باشند. یعنی با استراتژی خاصی می‌توانند کارهای به‌خصوصی را انجام دهند. به‌عنوان‌مثال در سیستم آبیاری هوشمند این گلخانه، می‌توانید سناریویی بنویسید که اگر تابش آفتاب در یک روز بسیار شدید بود، به برخی از گیاهان آب بیشتری بدهد.
  • کاهش خطاها و انجام کار بی‌نقصدر گلخانه‌های معمولی امکان این وجود دارد که خطای انسانی رخ دهد. یعنی فردی روشن یا خاموش کردن تجهیزات را فراموش کند. یا تنظیم دما یا تهویه محیط با خطاهایی همراه باشد. اما اگر کار به دست سنسورها و سیستم‌های ماشینی انجام شود، میزان خطا به صفر نزدیک خواهد شد. بنابراین یکی از مزیت‌های سیستم هوشمند در گلخانه‌ها، انجام کارهای دقیق و بدون نقص می‌باشد.
نمایی از یک گلخانه

همان‌طور که گفته شد، از دیرباز پرورش گل و گیاه از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. همچنین پرورش گیاهان گلخانه‌ای یکی از کسب‌وکارهای رایج در دنیاست. بنابراین برای کسب درآمد و بازدهی مطلوب، باید به بهترین شکل سلامت گیاهان را موردتوجه قرار داد.

ما در شرکت ساید، برای مشاوره و ارائه خدمات در خدمت شما هستیم. اگر برای اتصال گلخانه خود به سیستم هوشمند، نیاز به مشاوره یا خدمات داشتید، با ما تماس بگیرید.

همچنین در زیر همین پست می‌توانید نظرات، تجربیات و سوالات خود را برای ما و دوستان بنویسید. ما در اسرع وقت پاسخ‌گوی سوالات شما خواهیم بود.

درخواست مشاوره هوشمندسازی تخصصی


مهندسین مشاور هوشمندسازی

در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت:

درخواست

مشاوره تخصصی